Indoor positioning using wireless access signals
Kablosuz erişim sinyallerini kullanarak iç mekan konumlandırması
- Tez No: 496143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ HAKAN MARAŞ, PROF. DR. BAHADIR AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Indoor positioning is one of the most popular topics searched in recent years, but it is not a precise and clear solution. This thesis study discusses different solutions for indoor positioning in abstract form and compares various methods. From these comparisons, Wi-Fi access points (APs) were determined to be the best method for indoor positioning. In the first phase, assuming that the locations of the APs are unknown, measurements are made at several points and information is taken, such as Wi-Fi AP signal level and mac-id. All information is saved into the database. With this information, the coordinates of the Wi-Fi APs are found using MATLAB programming language. The second phase finds the location of the person indoors using these coordinates. The aim of thesis is to achieve a position coordinate accuracy between 0 and 5 meters.
Özet (Çeviri)
İç mekan konumlandırması son yıllarda araştırılan en popüler konulardan biri oldu. Bu konunun kesin ve net çözümü olmadığından herkes tarafından en iyi çözüm tartışılır durumda. Bu tez çalışmasında iç mekan konumlandırmanın farklı çözüm yollarından özet şeklinde bahsedildikten sonra çözümler arasında bir kıyaslama yapıldı. Bu kıyaslamalar sonucunda en iyi yöntem olunduğu düşünülen Wi-Fi erişim noktaları kullanılarak iç mekan konumlandırma yönteminden bahsedildi ve bu yöntem ile geliştirilen uygulamanın ayrıntılarından bahsedildi. Bizim uygulamamız iki aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak Wi-Fi erişim noktalarının yerini bilmediğimizi varsayarak birkaç farklı noktada ölçüm yapılarak veri tabanına kaydedilen ölçüm bilgileri (sinyal seviyeleri, benzersiz id) ile Wi-Fi erişim noktalarının koordinatlarını MATLAB çalışmaları ile bulmak, ikinci aşama ise bu koordinatları kullanarak iç mekanda kişi konumunu bulmaktır. Bu çalışmanın amacı 0 ile 5 metre arasında doğrulukla konum bulmaktır.