A GIS-based decision support system for tourism planning and development
Turizm planlama ve geliştirme için CBS tabanlı bir karar destek sistemi
- Tez No: 496142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ HAKAN MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Turizm, Computer Engineering and Computer Science and Control, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Geçtiğimiz 20 yıl içinde, dünya genelinde bilgi teknolojisi ve iletişim sistemlerindeki çığır açan gelişmeler sadece turizmle ilgilenen işletmelere turistik ve rekreasyon alanlarının pazarlama, yönetim ve tanıtım alanlarında birçok fırsat sunmakla kalmamış aynı zamanda diğer şirketlerle sürdürülebilir rekabet avantajı da sağlamıştır. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi ve kültürel zenginlikleri sayesinde, Türkiye birçok ülkeden daha fazla turizm potansiyeline ve kaynaklarına sahiptir. Bu tezin amacı Türkiye'nin dört bir yanından çekilen fotoğraflar ya da videolar ile ülkenin çekiciliğini, ülke hakkındaki ayrıntılı makaleler ile yerli ve yabancı turistlerin ilgilerini ve CBS tabanlı bir sistem ile ülke kaynaklarına erişebilirliğini arttıran bir web portalı geliştirmektir. Bu tez kapsamında geliştirilen Türkiye Turistik Portalı, bir harita üzerinde resimler ve yazılar ile hem doğal güzellikleri hem de tarihi ve kültürel zenginlikleri sunarak turistlere ülkeyi tanıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the past twenty years, pioneering developments in information technology and communication systems worldwide have not only offered many opportunities in the fields of marketing, management and the promotion of tourism and recreational areas to businesses interested in tourism, but have also provided a sustainable advantage in competition with other businesses. Turkey has more potential for tourism and more resources than many countries, thanks both to its natural beauty and its historical and cultural wealth. The aim of this thesis is to build a web portal that is able to enhance its attractiveness through photographs or videos taken in all regions of Turkey, increase interest from domestic and foreign tourists through detailed articles about the country, and improve the accessibility of the country's resources through a system based on GIS. Developed within the scope of this thesis, the Turkey Tourist Portal can promote the country to tourists by presenting both its natural beauty and its historical and cultural wealth on a map, together with images and articles.