Yezidiliğin oluşum ve kurumsallaşma sürecinde tasavvufun etkisi
The effect of mysticism in the process of formation and organization of Yezidism
- Tez No: 496154
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, bâtıni bir mezhep olan Yezidilik inancı içerisindeki Tasavvufî etkiler incelenmiştir. Yezidilik gibi kendini ayrı bir din olarak kabul eden ve birçok inanıştan öeler taşıyan bir oluşumun kökenine inmek oldukça önemlidir. Zira sözlü kültür ile beslenen bir inanışın temellerinin oldukça giriftli bir yapıya sahip olması doğal bir durumu yansıtmaktadır. Nitekim bu konuda pek çok farklı görüş mevcuttur. O halde bu denli senkretik bir yapıya sahip olan Yezidiliğin oluşum aşamalarının kronolojik olarak ele alınması ve kökenlerinin tespiti, İslam Mezhepleri Tarihi bilimi çalışmaları açısından önem arz etmektedir. İlk bölümde Yezidilik içerisindeki mutasavvıf şahsiyetler üzerinde durulmuştur. Tasavvufun somut etkileri bu şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Tasavvufun, Yezidilik üzerindeki düşünsel etkileri ele alınmıştır. Ayrıca Yezidi metinlerinde kullanılan Tasavvufi bazı kavramlar her iki oluşumdaki anlamlarıyla açıklanmıştır. Bu şekilde Yezidilik üzerinde büyük bir etkiye sahip olan Tasavvufun kültürel ve düşünsel anlamda izleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Sufi effects have been studied in the batini sect of Yezidi faith. İt is Very important, descent to their origin, a formation's Like Yezidism, which accepts herself as a religion and having things in the many different belief. Because, it is a natural stuation, be complicated a basic's of belief which supported by oral culture. As a result, There are many different views on this issue. In that case to handle chronologically of the stage's of the formation's and determination of origin of the Yezidi's which has a syncretic structure, it is important in terms of History of İslamic Sects. In the first part, Mystical persons emphasized in the Yezidis. In this way, the visible effects of sufism tried to put forward. In the second part, to handle a ideological effects of sufism on the Yezidis. In addition, some mystical concepts used in Yezidi texts explained in terms of the both formations. In this way, It has been tried to determine traces of Mysticism which have great influence on the Yezidis.