Fahreddin Razî'ye göre Allah'ın sıfatları
God's attributes according to Fahreddin Razî
- Tez No: 496162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKGÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
İslam dünyasında Allah'ın sıfatlarının tartışılması çok erken dönemlerde başlamıştır. Müslümanların Suriye, Irak, İran ve Kuzey Afrika gibi yerleri fethetmeleri onların birçok yabancı din ve kültürden insanlarla iç içe yaşamalarını beraberinde getirmiştir. Özellikle Hıristiyan ve Yahudi din âlimleri, İslam'ın inanç esaslarını sarsmak ve Müslümanları, itikatlarında şüpheye düşürmek için kendi içlerinde olan bazı problemleri İslam âleminin içine de taşımışlardır. Böylece Sahabe döneminde Müslümanlar arasında tartışılmayan ilahî sıfatlar ve halku'l-Kur'an gibi konular Müslümanlar arasında tartışılmaya başlanmıştır. Hıristiyanların etkisiyle Müslümanlar arasında ilahî sıfatları ilk defa kabul etmeyenler Cehmiyye ve Mutezile taraftarları olmuştur. Daha sonraki dönemde İslam filozofları da onların bu görüşünü desteklemiştir. Fahreddin Razî, Kelam, Felsefe, Tefsir ve bunların dışında birçok alanda eserler veren önemli bir İslam âlimidir. Kelam ilmine dair yazmış olduğu eserlerinde Felsefe ile Kelam'ı birleştirmiştir. Kelam ilminin ana meseleleri olan Allah'ın varlığı, birliği ve sıfatlarını naklî delillerle birlikte aklî, mantıkî birçok delille de ispatlamaya çalışmıştır. Razî, bir taraftan yabancı din ve kültürden olan insanlara karşı Allah'ın varlığı ve birliğini savunurken, diğer taraftan Mutezile ve İslam filozoflarına karşı da Allah'ın sıfatlarının varlığını farklı türden delillerle, kendisine has üslubuyla ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The discussion on attributes of Allah started in the very early days of Islamic world. Muslim conquest of Syria, Iraq, Iran and North Africa forced muslims to live with people from many foreign religions and cultures. Particularly Christian and Jew scholars placed their internal problems into Islam to undermine the pillars of faith in Islam and make Muslims distrust their religion. Thus, the topics like holy attributes of Allah and the creation of Quran which had not been discussed in the Sahaba Period started to be discussed among Muslims. It was Jahmiah and Mutazilah sects among Muslims who first denied the divine attributes under the influence of Christians. Later, İslamic philosophers supported their idea as well. Fahreddin Razî Kelam is an important Islamic scholar who produced works on philosophy, tafsir and many other areas as well. In his works on Kalam, he combines philosophy and Kalam. He tried to prove the existence and unity of Allah and his attributes, which are the main topics of Kalam, with many logical evidences as well as textual evidences. Razî, in his own unique way, put forth the existence and unity of Allah against poeple from foreign religions and cultures and the existence of attributes of Allah against Mutezilah and Islamic philosophers with different kinds of evidences.