Bağımsız dış denetim kalitesinin kar yönetimi üzerine etkisi: Borsa İstanbul'da işlem gören işletmeler üzerine bir araştırma
Effects of unaffiliated external audit quality on earnings management:an investigation on trading companies in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 496164
  2. Yazar: AYSEL AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
2000'li yılların başında yaşanan muhasebe skandalları bağımsız dış denetim kalitesinin sorgulanmasına neden olmuştur. Yöneticilerin karlarını artırmak veya azaltmak amacıyla gerçekleştirdiği kar yönetimi uygulamaları firmaların finansal tablolarına olan güveni azaltmıştır. Bağımsız dış denetimin amacı finansal tabloların Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GKGMİ)'ne uygun bir şekilde hazırlanmasını ve bu tabloların gerçek ve güvenilir bilgileri yansıtmasını sağlamaktır. Bunun sağlanması da denetimin kaliteli bir şekilde yapılmış olmasına bağlıdır. Bu çalışmanın temel amacı denetim kalitesi ve kar yönetimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere 2009-2015 yıllarını kapsayan ve Borsa İstanbul (BİST)'a kayıtlı farklı sektörlere ait 1525 firma yılı gözleminden yararlanılmıştır. Çalışmada denetim kalitesi göstergesi olarak denetim firması büyüklüğü ve denetim ücreti kullanılmıştır. Kar yönetiminin ölçümünde ise isteğe bağlı tahakkuklar kullanılmıştır. Ampirik analizlerde regresyon analizi yönteminden yararlanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda kar yönetimi ile denetim kalitesi göstergesi olarak kullanılan denetim firması büyüklüğü arasında negatif ve istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Buna karşın kar yönetimi ile denetim kalitesinin bir diğer göstergesi olan denetim ücreti arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada kontrol değişkeni olarak kullanılan firma büyüklüğü, borçlanma oranı ve karlılık oranı ile kar yönetimi arasında ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The accounting scandals experienced at the beginning of 2000's raised questions about the quality of independent external audit. Earnings management applications performed by managers in order to increase / decrease their earnings reduced the trust on companies' financial reporting. The purpose of independent external audit is to ensure the preparation of financial reporting in accordance with General Accepted Accounting Principles (GAAP) and their reflection of true and reliable information. The assurance there of is dependent on performing a quality audit. The basic purpose of this study is to identify the relation between audit quality and earnings management. In order to fulfill this purpose, annual observations covering the years of 2009-2015 on 1525 companies were utilized, which belong to different sectors and which are registered in the Istanbul Stock Exchange (BIST). Audit firm size and audit fees were used as the indicators quality of audit this study. Discretionary accruals were used during the measurement of earnings management. The regression analysis method was used during empirical analyses. Pursuant to the analysis made, a meaningful relation was found in negative and statistical terms between earnings management and audit firm size, which was used as the indicator of audit quality. On the other hand, a positive relation was found between earnings management and audit fees, which is another indicator of audit quality. The study further found that a relation existed between earnings management and firm size, debt ratio and profitability ratio, which are used as control variables.