Causality relationship between insurance development and economic growth – the case of Turkey
Türkiye'deki sigorta gelişimi ve ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişki
  1. Tez No: 496183
  2. Yazar: BOJAN SRBINOSKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KASMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son zamanlarda yapılan çalısmalarda, Sigorta-Büyüme iliskisine dair güçlü kanıtlar bulunmustur, ancak nedenselligin yönüyle alakalı bu kanıtlar, arastırılan bölge ve zamana, uygulanan arastırma yöntemlerine göre çesitlilik göstermektedir. Bu çalısma Türkiye'de 1998-2015 yılları arasındaki verileri kullanarak sigorta gelisimi ve ekonomik büyüme arasındaki iliskiye ek olarak, sigorta ve bankacılıgın gelisimi arasındaki iliskiyi, hayat ve hayat dısı sigortayı ayrı ayrı ele alarak ampirik (görgül) olarak incelemektedir. Bu görgül arastırmada çesitli büyüme, sigorta ve bankacılık degiskenleri kullanılarak birim kök testleri ve Granger nedensellik testi uygulanmıstır. Zayıf kanıtlara ve sadece ikincisinin ekonomik büyümeyi artırıcı görünmesine karsın, temel sonuç, hayat dısı sigorta ve hayat sigortası sektörleri sermaye birikimini artırmaktadır. Dahası, hayat sigortası gelisimi ve sigortacı ve reasürörlerin artan yatırım aktiviteleri bankacılıgın gelismesine katkı saglamaktadır. Diger taraftan, hızlandırılmıs sermaye olusumu ve ekonomik büyüme, sigortacıların ve reasürörlerin yatırım aktivitelerinin artmasına neden olmustur. Bu bulgular, özellikle Türkiye için Sigorta-Büyüme iliskisine dair önceden yapılmıs çalısmalara ek kanıtlar sunmakta ve gelecekteki çalısmalar için yararlı olacak görüsler belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Lately, plethora of studies finds strong evidence of Insurance-Growth nexus, however the evidences regarding the direction of causality vary according to the period and region investigated and research methodologies implemented. This paper examines empirically the relation between insurance development and economic growth, and additionally between insurance and banking development, separately for life and non-life insurance, in Turkey using time-series data for the period 1998-2015. Unit Root Tests and Granger Causality Tests are employed including various growth, insurance and banking variables in this empirical investigation. Although drawn on weak evidence, the main conclusion is that non-life and life insurance sector stimulate capital accumulation, albeit only the latter one appears as a prerequisite for stimulating economic growth. Moreover, life insurance development and augmented investment activity of insurers and reinsurers drive banking development. Conversely, accelerated capital creation and economic growth lead increased investment activity of insurers and reinsurers. These findings add on the previous empirical evidences regarding the Insurance-Growth causality, especially for Turkey, and provide additional insights that may be useful for future research.