Doğruluk, iyilik ve güzellik: Kant'ın eleştirel felsefesi çerçevesinde modern insan
Trueness, goodness and beauty: Modern human within the frame of kant's critical philosophy
- Tez No: 496184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Kant'ın eleştiri felsefesinde zihin yetilerinin ayrıştırılması ve birbiriyle ilişkilendirilmesi çerçevesinde yargı yetisinin yerini ve rolünü açıklamak amaçlanmıştır. Zihin yetilerinin bilgiye ulaşmada, bilgiyi pratikte kullanmanın ilkelerini oluşturmada ve son olarak yargı vermede üstlendikleri özgün roller, Kant'ın eleştirel felsefesini epistemolojiden etiğe, etikten estetiğe taşır. Zihin yetileri arasında bilme yetisi doğa karşısında insana deneyim imkânı sunmanın yanı sıra sentetik a priori bilgiyi de olanaklı kılar, böylece transandantal bir bilgi anlayışı ortaya çıkar. İsteme yetisinin kategorik imperatife dayanan ilkesi yoluyla da insan kendi eylemine yasa koyan ve kendisini denetleyen, dünyada olaylar başlatabilen bir fail olarak değerlendirilir. İmgelem yetisinin özgür oyunu aracılığıyla ortaya çıkan“güzel”yargısı, öznel bir alan olan estetik deneyimi evrensel ilkelere ve olanaklara bağlı olan bilme ve ahlaki eylem alanlarıyla birleştirir. Bu üç yeti ve karşılık geldiği alanlar bakımından insanın doğa ile, kendisi ile ve başkaları ile karşılaşması yoluyla dünyanın düzeni içinde kendisini nasıl bir yerde konumlandırdığı sorusu önem kazanır. Bu bağlamda bu tez, türsel bir varlık olarak insanın yetilerinin ve kendisini doğanın son ereği olarak görmesinin ortaya konmasında estetik yargıların önemini açıklamayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work it is aimed to explain the place and the role of judgment within the frame of division and association of faculties of mind in Kant's critical philosophy. The unique roles played by the faculties of mind in reaching knowledge, in forming the principles of the usage of knowledge in practice and lastly in judging, carry Kant's critical philosophy from epistemology into ethics, from ethics to aesthetics. Faculty of cognition makes synthetic a priori knowledge possible as well as providing the possibility of experience to the human being before the nature, and thus emerges a transcendental epistemology. Through the principle of the faculty of desire which relies on categorical imperative, the human being is considered as an agent who makes law for her/his action, supervises him/herself and can initiate events in the world. The judgment of“beautiful”that arises by means of the free play of imagination unites the aesthetic experience which is a subjective area, with knowing and morally acting areas depend on universal principles and possibilities. With respect to these three faculties and their corresponding areas, the question of where human being positions him/herself within the order of the world through encountering the nature, the self and the others becomes crucial. In this context, this thesis aims to explain the importance of aesthetic judgments with respect to propounding the faculties of human as a species being and asserting him/herself as the final purpose of the nature.