Metropolis geometrik dönem seramiği
Metropolis geometric pottery
  1. Tez No: 496188
  2. Yazar: CENKER ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışmada, Metropolis akropolünde bulunan Protogeometrik ve Geometrik Dönem'e tarihli seçme seramikler ile Bademgediği Kalesi kazılarında bulunan Geometrik Dönem'e tarihli seramikler incelenmiştir.Batı Anadolu'da, Geometrik Dönem tabakaları, çoğunlukla Arkaik, Klasik, Helenistik ve Roma Dönemi tabakalarının altında yer alır. Bundan dolayı, Batı Anadolu'daki kazılarda az miktarda Geometrik Dönem'e tarihli seramik ele geçmiştir. Tezimizin konusunu oluşturan seramikler bu açıdan ayrıca bir öneme sahiptir.Metropolis akropolünde bulunan seramikler birkaç sondajdan ele geçmiştir. Tez kapsamında yer alan 36 parça seramik, Metropolis kronolojisi için önemli veriler sunmuştur. Daha önceki çalışmalarda Metropolis'te 2. Bin yerleşimim İ.Ö. 1030 yıllarına kadar devam ettiği anlaşılmıştır. Bu çalışmayla birlikte, Akropol'deki yerleşimin kesintisiz olarak Protogeometrik Dönem ve Geometrik Dönem boyunca devam ettiği anlaşılmıştır.Bademgediği Kalesi höyüğünde yapılan kazılarda 6 tabaka tespit edilmiştir. En üstteki I. Tabaka tamamen Geometrik Dönem'e tarihlidir. Bu haliyle Bademgediği Kalesi Batı Anadolu kentleri içinde bir ilki oluşturmaktadır. Höyüğün kuzeyinde yapılan kazılarda, I. Tabaka'ya ait yaklaşık 780 parça seramik ele geçmiştir. Bu seramiklerin incelenmesi sonucunda; Bademgediği Kalesi I. Tabakanın başlangıç ve bitiş tarihleri tespit edilmiştir. Geometrik Dönem'e tarihli bazı yeni vazo formları Geometrik Dönem repertuarına katılmıştır. Batı Anadolu'nun en prestijli kaplarından olan kuşlu skyphosların yeni tipleri ortaya çıkmıştır. Bademgediği Kalesi I. Tabaka'nın kullanım süresi çok dar bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bundan dolayı, Batı Anadolu'da bulunan ve tarihlemesi hayli problemli olan birçok vazo formunun tarihi, Bademgediği Kalesi buluntuları sayesinde daha sağlıklı biçimde tarihlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Geometric vases from Bademgediği Hill and selected vases which dated Protogeometric and Geometric period from Acropolis of Metropolis was studied.Geometrik levels of East Greek cities are under the Archaic, Classic, Hellenidtic and Roman levels. Therefore, a small amount of Geometric vases were found from excavations in Western Anatolian cities. Because of this, materials of this thesis are very important.Geometric vases from Acropolis of Metropolis was found a few small trenches. But 36 vases pieces, in this study, give us very important chronological knowledge about Metropolis. Results of this study show us that, settlements of Metropolis are continue from second millenium to Arkaic period as uninterrupted.In the excavations of Bademgediği Hill six settelement was determined. First settlement belong to Geometric period. Because of this feature, Bademgediği Hill is single, unique, city among to Ancient Western Anatolian cities. In the excavations about 780 vase pices were found. At the end of the researches of these vases we understood that, when Gaeometric settlement started and finished. We found new vase form and new decoration style belong to Geometric period. We found a new group of bird skyphoi which was very populer vase form in the East Greek world. Dating of some vase groups have many problems. But results of this study, we dated many problematic vase groups in Geometric period.