Manisa Müzesi ostothekleri
Roma Period coins with temple definition from Manisa Museum
  1. Tez No: 496187
  2. Yazar: PINAR MERTELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Manisa Müzesi ostothekleri de tarihsel olarak Geç Hellenistik dönem ve Roma İmparatorluk dönemlerini kapsamaktadır. Lidya Bölgesi kentlerinden bulunmuşlardır. Ostotheklerin üzerinde bulundukları bölgenin özelliklerini taşıyan bezemeler yer alır. Manisa Müzesi'ndeki örnekler de Lidya Bölgesinin özelliklerini taşımaktadır. Toplam 24 adet olmakla beraber, 7 adet bezemesiz sade, 1 adet boğa başlı, 2 adet koçbaşlı, 10 adet üzeri Yunanca yazılı, 3 adet anahtar deliği bezemeli, 1 adet el sıkışan iki insan bezemeli olarak sınıflandırılıp incelenmiştir. Bilgisayar çizimi ile ayrıntılı görsellik sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ostotheks in the Archeological Museum of Manisa historically include the periods of Late Hellenistic and Imperial Rome. They were found in the cities from Lydia Region. On ostotheks, there are ornaments which have characteristics of the region they were found in. The examples in the Archeological Museum of Manisa have the characteristics of Lydia region. There are 24 ostotheks in total. These are classified and examined as 7 plain ostotheks without ornaments, 1 with bullhead, 2 with ram head, 10 with Greek script, 3 with the ornament of a key hole, 1 with the ornament of two people shaking hands. Detailed visuality has been provided with computer graphics.