Fethiye Müzesi metal figürinleri ve aplikleri
Metal figurine and appliques in Fethiye Museum
- Tez No: 496194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Fethiye Müzesi'nde yer alan 31 adet metal figürin bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Eserlerin tamamı Müze'ye satın alma ve müsadere yoluyla kazandırıldığı için tarihleme konusunda bazı zorlukların olduğunu belirtmek gerekir. Ancak eserlerin fonksiyon ve kullanımları benzer özellikler gösterdiği için bir bölümünün kült bağlantısı saptanmaya çalışılmıştır. Bazı örnekler tekil özellik sergilerken, benzerleri bulunabilen figürinlerin stilistik değerlendirmeleri yapılmıştır. Tez kapsamında incelenen 31 adet eserin kendi içerisinde ikonografik açıdan bölgelerarası benzerlikler gösterdiği anlaşılmıştır. Örneğin başında petasos, üzerinde khlamys, yana açtığı sağ elinde para kesesi, sol kolundan taşıp omzuna yasladığı kerykeion ile tipik Hermes, özelliğini hemen her bölgede çağlar boyu korumuştur. Birçok çalışmada Hermes heykelciğinin diğerlerine göre sayısal olarak fazla olması, dönem insanının dini inanışlarında söz konusu tanrının geniş yer bulduğunu akla getirmiştir. Çalışma kapsamındaki Eros figürleri, çocuksu görünümleri ile kendi içinde benzerlik taşımaktadır. Tanrıça Athena, büst şeklinde betimlenmiştir. Şans ve kader tanrıçası Tyche betimlemelerde başında polosu ile karşımıza çıkmaktadır. İncelenen eserler arasında yer alan Herakles, bir elinde şarap kupası diğer elinde lobutu ile betimlenmiştir. Gladyatör figürini, kökeni Etrüsklere dayanan gladyatör türleri hakkında yorum yapmamızı sağlamıştır. Aplikler başlığı altında 11 adet eser değerlendirilmiştir. Apliklerden bazıları bağımsız olmayıp bir bütünün parçalarıdır. Fethiye Müzesi metal figürinlerinin tarihlendirilmesinde, yurt içi ve yurt dışında bulunan müzelerin eserler katalog çalışmalarından yararlanılmıştır. Figürlerin tamamı müze deposunda muhafaza edilmiş, konservasyonu yapılmamıştır. Türkiye'de metal figürin konusunda yapılan çalışmaların sayısal olarak yetersizliği nedeniyle daha sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlamak tezin esas amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
31 metal figurines in Fethiye Museum constitute the subject of this study. It should be noted that there are some difficulties in dating as all of the works are acquired through purchase and confiscation. However, since the functions and uses of the works have similar characteristics, a cult link to an area has tried to be established. Some examples exhibited singular features. Stylistic evaluations of the figurines with similar features has been made. İt has been understood that the 31 works examined within the scope of the thesis show the similarites within the region in terms of iconographically. For example, petasos on his head, khlamys on the right side, money cut in the right hand, left over from the left arm to lie on the shoulder and typical Hermes, the characteristics of almost every region for years to protect. The fact that the Hermes sculpture is numerically overcrowded in many studies suggests that the god in the religious beliefs of the period person finds widespread God. Eros՚s figurines show a similarity with their childlike appearance. Chance and fortune Goddess Tyche depicts a confrontation with polos on her head. Herakles, one of the studied works, is depicted with a cup of wine in hand and a cudgel in the other hand. We made a comment on the gladiator figure, the gladiator types based on their Etruscan roots. The metal figures in the Fethiye Museum were dated and the work of catalogs of the museums in the national and international were utilized. All of the figures were preserved in the museum warehouse, and no conservation was done.Due to the lack of studies on metal figurines in Turkey, the main purpose of the thesis is to contribute to the work that will be done at a later date.