Bankaların yabancı fon kaynakları ve banka fon kaynak tercihinin banka performansına etkisi: Türkiye'deki mevduat bankaları üzerine bir araştırma
External fund sources of banks and effect of fund choice on bank performance: a research on Turkish deposit banks
  1. Tez No: 496195
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin amacı, bankaların yüksek fon çeşitliliği altında yaptıkları fon tercihlerinin banka performansı üzerinde bir etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu kapsamda, sahip oldukları aktif, kredi, çalışan ve mevduat büyüklükleri ile Türk bankacılık sektörünü yansıttıkları kabulüyle 10 Türk mevduat bankasının 2012-2016 yılları arasındaki çeyreksel bazdaki bilançoları temel veri olarak kullanılmıştır. Bu veri üzerinden, CAMELS analizi ile bankaların performans düzeyleri belirlenmiştir. Daha sonra söz konusu performans düzeylerinin banka fon kaynak tercihinden etkilenip etkilenmediği sorusuna Panel Regresyon yöntemi ile cevap bulunmaya çalışılmıştır. Bu yöntem içerisinde bankaların mevduat, menkul kıymet ihracı, repo, yurtdışı kaynaklı krediler bazında farklılaşan tercihleri bağımsız değişken ve CAMELS performans puanı bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Çalışmada fon kaynak dağılımının, mevduatın vade, tutar, sahiplik yapısının ve alınan kredilerin vade yapısının banka performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca optimal banka fon kaynak tercihi üzerine yapılabilecek diğer araştırmalar için bir ön patikanın oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to study whether fund preference of banks under high variety of fund options has any effect on bank performance or not. In this context, the balance sheets of 10 banks (between 2012-2016 years quarterly reported) that reflect Turkish banking sector with their level of assets, loans, deposits and employees are used as basic data. On this data, by using CAMELS analysis, performance levels of those banks are determined. Then, whether the CAMELS performance levels of banks are affected by fund choice of banks or not tried to be found through panel regression analysis. In this analysis, deposit, security issuance, repo and international loans preferences of banks are used as independent variables and CAMELS performance ratings are used as dependent variable. As a result, it is concluded that fund source distribution, structure of term, ownerhip and amount of deposits and term structure of loans have an effect on bank performance. Finally, by this study, a primary pathway tried to be formed for further researches on optimal banking fund choice.