Konya, Burdur ve Fethiye Müzelerinin arşivlerinde yer alan betimlemeli yüzük taşları
Engraved ring stones in the archieves of Konya, Burdur and Fethiye Museums
  1. Tez No: 562432
  2. Yazar: DOLUNAY KULBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Antik çağda insanların yaşam kalitesinin yükselmesi ve ihtiyaçların artması doğrultusunda tarih sahnesine MÖ VII. bin yıldan itibaren karşımıza çıkan mühürler, zaman içerisinde gelişerek yüzük ve yüzük taşlarının temelini oluşturmuşlardır. Bu doğrultuda Konya Arkeoloji Müzesi arşivinde yer alan 14 adet betimlemeli yüzük taşı, Burdur Arkeoloji Müzesi arşivinde yer alan 40 adet betimlemeli yüzük taşı ile Fethiye Arkeoloji Müzesi arşivinde yer alan 21 adet betimlemeli yüzük taşı üzerinde çalışarak toplamda 75 adet yüzük taşının kataloglamasını gerçekleştirdim. Bu 'betimlemeli yüzük' taşları tezimin temelini oluşturmaktadır. Birçoğu satın alma yolu, müsadere yolu veya başka müze depolarından nakil edilerek, Konya, Burdur ve Fethiye Arkeoloji Müzesi arşivlerine kazandırılan yüzük taşları benzer örnekler ışığında incelenerek tarihlendirilmesi yapılmıştır. Ele alınan eserler Roma dönemine tarihlenmektedir. Bu eserler içerisinde betimlemeli yüzük taşlarından bir tanesi Konya Arkeoloji müzesi arşivinde yer alan bronz tam yüzük halkası ve taşıdır. Geriye kalan 13 adet eser ise yüzük taşı şeklindedir. Burdur Arkeoloji Müzesi arşivinde yer alan eserlerin tamamını yüzük taşları oluşturmaktadır. Fethiye Arkeoloji Müzesi arşivinde yer alan eserlerden bir tanesi oksitlenmiş kırık bir yüzük halkası ve taşı iken bir diğer betimlemeli yüzük taşının üst kısmı skarabe şeklindedir. Arşivde geriye kalan 19 adet eseri yüzük taşı oluşturmaktadır. Bu yüzük taşlarında, yarı değerli taşlar ve değerli taşların taklidi olan cam, yüzük taşlarının yapımında kullanılmış olduğu gözlemlenmiştir. Yüzük taşı formları, oval formlu, elips formlu veya sekizgen formlu olup, düz veya bombeli bir yüzeye sahiptir. Müzelerin arşivinde yer alan yüzük taşları üzerindeki betimlemeler inanmış oldukları tanrı ve tanrıça figürleri, günlük yaşamdan sahnelerin yanı sıra monogram ile yazıt gibi betimlemelerdir.
Özet (Çeviri)
Seals that we see from 7000 B.C. has been used for improving quality of life and compansating common needs, has been devoloped in time and become the essance of rings and ring stones. To study engraved ring stones that provides visual wealth for museums for contributing, the studies that in this field. My thesis is based on archieves of Konya, Burdur and Fethiye Archeology Museums. I have studied 14 intaglio which have been placed at Konya Archeology Museum, 40 intaglio which have been placed at Burdur Archeology Museum and 21 intaglio which have been placed at Fethiye Archeology Museum. Finaly I have cataloging 75 intaglio . Intaglios those have been taken by purchasing, expropriating or transporting from other museums. Intaglios have been examined and dated in order to other examples. Most of the engraved gem stones were dated on roman era. It is observed that semi-precious stone have been used at making this intaglios. Humans of ancient era chosed stones that precious and semi-precious, and shaped with detailed hand work.