Fethiye Müzesi metal kandilleri
Metal lamps in the Fethiye Museum
- Tez No: 496198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZULLAH ERAY DÖKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Lykia kenti Telmessos'un üzerinde kurulan ve Teke Yarımadası'nın bir liman yerleşimi olan Fethiye'deki ilk müze 1962 yılında kurulmuştur. 1987 yılından bu yana şimdiki yerinde hizmet veren Fethiye Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen eserlerin çoğu Fethiye ve çevresinden vatandaşlar tarafından getirilen eserlerden ve müze sorumluluk alanındaki kazılardan bulunarak müzeye kazandırılan eserlerden oluşmaktadır. M.Ö 3. binden başlayarak Bizans Dönemi sonlarına kadar tarihlenen heykel, heykel başları, seramik, cam, metal ve sikkeler Müzenin önemli eser gruplarını oluşturmaktadır. Çalışmada ilk olarak kandilin bölümleri, biçimsel gelişimi, üretim teknikleri ve günlük kullanımı hakkında bilgi sunulmuştur. Ayrıca metal kandillerle ilgili kısa araştırma tarihçesi verilmiştir. Esas çalışma konusu olan Fethiye Müzesi bronz kandilleri form gelişimine göre üç dönemde irdelenmiştir. Eserlerin tarihlendirilmelerinde yurtiçi ve yurtdışı müzelerinde bulunan kandiller konusunda yapılan katalog çalışmalarından yararlanılmıştır. M.Ö. 2. – M.S. 7. yy.lara tarihlendirdiğimiz çalışmamıza konu 21 kandilin tamamı müzeye satın alma ve müsadere yoluyla kazandırılmıştır. Eserlerin büyük çoğunluğu Müze deposunda muhafaza edilmiş, konservasyonu yapılmamıştır. Kandillerin daha önce çalışılmamış olması, buluntu yerleri, tarihi ve özellikleri konusunda herhangi bir bilginin olmaması; bu malzemelerin bir kataloğunun çıkarılmasıyla, daha sonraki yıllarda yapılacak çalışmalara katkı sağlamak tezin esas amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first museum in Fethiye in where of Lycia City Telmessos and the first settlement of the Teke Peninsula was established in 1962. Most of the works exhibited in the Fethiye Museum, which has been on the spot since 1987, are composed of the works brought from Fethiye and its environs, and the works obtained from the excavations in the museums responsibility area. Sculptures, heads of sculpture, ceramics, glass, metal and coins dating from the third century B.C. to the end of the Byzantine Period constitute the important work groups of the museum. For the first time in work, parts of oil lamps, formal development, production techniques and information about daily use. A brief history of research on metal lamp is also given. The Fethiye Museum, which is the main subject of study, has been examined in three stages according to it's development in the form of bronze lamps. During the dates of the works, catalog works on lamps found in national and international museums were utilized. all of the 21 lamps were subject to purchase and confiscation dated to 2nd century B.C. - the 7th century A.D. The great size of the artifacts was preserved in museum warehouses, and it's conservation was not done. The fact that the lamps have not been studied before, have no knowledge of the finds, places, history and features; the main purpose of the thesis is to contribute to the work to be done in the following years by removing a catalog of these materials.