Yapay zeka yöntemi ile Antalya ili lojistik sektörün ekonomik analizi
Economical analys of Antalya's logistic sector via artifical i̇ntelligence
- Tez No: 496197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KÜBRA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Lojistik sektörü Türkiye ekonomisi açısından önemli bir yere sahiptir. Antalya ili de gerek üretilen tarımsal ürün fazlalığı gerekse ağırladığı turist miktarı, düzenlenen uluslararası etkinlikler dolayısıyla çok canlı ve geniş bir lojistik hareketliliğe sahiptir. Antalya ilindeki lojistik firmalar, gerek kendi araçlarıyla(öz mal) gerekse de rakiplerinden kiraladıkları araçlar ile hizmet vermektedirler. Buna ek olarak Türkiye ölçeğinde sürekli dalgalanan döviz fiyatları lojistik firmaların gelirlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada Antalya iline ait Ocak 2010 - Aralık 2015 tarihleri arasındaki üretilen tarımsal ürün, döviz kuru, ildeki nakliye firmalarının sayısı parametrelerine göre genetik algoritmaya dayalı kâr en iyilemesi modeli geliştirilmiştir. Bunun için Antalya'da faaliyet gösteren örnek bir lojistik firmasının verileri elde edilmiş. Firmanın bahsi geçen dönemdeki öz mal ve kiralık araç sayıları da kullanılarak kârı yapay sinir ağları ile modellenmiştir. Modellenen sinir ağı genetik algoritmada uygunluk fonksiyonu olarak kullanılmıştır. Böylelikle firmanın kendisinin belirleyemeyeceği zirai ürün miktarı, turist miktarı, döviz kuru gibi dış etkenlere karşı öz mal ve kiralık araç oranını belirleyerek kârını maksimuma çıkarması için model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The logistics industry is of importance in terms of the Turkish economy. The province Antalya has very active and wide-ranging logistical mobility due to the large amount of agricultural crops produced, number of tourists it hosts and international events organised. Logistics companies in Antalya offer services with their own vehicles (own assets) and with the vehicles they rent from their competitors. In addition, exchange rates fluctuating constantly across Turkey have a substantial impact on revenues of logistics companies. In this study, a profit maximisation model has been developed based on the genetic algorithm according to the parameters of agricultural crops produced, exchange rates, and the number of transport companies in Antalya between January 2010 and December 2015. For this, the data of a sample logistics company operating in Antalya have been used. The profit of the company has been modelled through the artificial neural networks using the numbers of own assets and rented vehicles of the company within the aforesaid period. The modelled neural network has been used as a fitness function in the genetic algorithm. In conclusion, in the study, a model has been developed in order for the company to maximise its profit by determining the rates of own assets and rented vehicles against the external factors such as the amount of agricultural crops, number of tourists and exchange rate that the company cannot itself determine