Kanalsız gizli tavan tipi fancoıl ısı değiştiricisinde hava dağılımının optimizasyonu
Optimisation of air distribution on a non-ducted concealed ceiling type fancoil unit
- Tez No: 496228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, gizli tavan tipi bir fancoil ünitesini ısı değiştiricisinihava dağılımının iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, tasarım kriterlerini sağlayacak motor devrinin seçilmesiyle birlikte, kuru şartlarda ısı değiştirici üzerinde oluşan hava dağılımı hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı yardımıyla araştırılmıştır. Isı değiştiricinin alt ve üst bölgelerinde düşük olan hava dağılımı tespit edilmiştir. Bu duruma çözüm sunmak ve homojenliği arttırmak adına, hava yönlendirici kanat tasarlanmıştır. Sonuç olarak, hava dağılımının ve hızlarının değişimi çeşitli açılar için incelenmiştir ve optimum kanat yerleşim açısı ile hava dağılımı iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study increasing efficiency of a heat exchanger as a sub part of concealed ceiling type fancoil unit is aimed. Accordingly, by determining rotational speed of fans based on actual design; generated air distribution in dry condition on heat exchanger is investigated via computational fluid dynamics software. Significant low air distribution is detected in lower and higher sides of the heat exchanger. In order to create solution to this issue and to increase efficiency, by designed air distributer, homogenized air distribution is targeted. As a conclusion, differentiation of air velocities and air distribution is investigated based on various angles. By means of the distributer with an optimum design angle, air distribution is improved.