Çapraz akışlı su/hava tipi ısı değiştirgeçlerinde kanatların dinamik performansa etkisinin teorik ve deneysel incelenmesi
Effect of fins on transient behaviour of cross-flow air-liquid heat exchangers
  1. Tez No: 7374
  2. Yazar: AHMET ZAFER ÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÇAPRAZ AKIŞLI SU/HAVA TİPİ ISI DE?İŞTİRGEÇLERİNDE KANATLARIN DİNAMİK PERFORMANSA ETKİSİNİN TEORİK VE DENEYSEL İNCELEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Zafer ÜZEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 OZ Bu çalışmada çapraz akışlı su/hava tipi ısı değiştirgeçlerinde kanatların ısı değiştirgecinin dinamik performansına etkisi teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Teorik çalışmada boru çeperi ile kanatların alanları ve kütlelerini içeren alansal ve kütlesel iki yarıçapın tanımlandığı“tek kapasite”ve boru çeperi ile kanatların etkisinin ayrı ayrı dikkate alındığı“çift kapasite”olarak adlandırılan iki yeni yaklaşım geliştirilmiştir. Daha sonra bu yaklaşımlar kullanılarak sıcak akışkan, boru çeperi, kanat, soğuk akışkan ve dirsek için enerji denklemleri çıkarılmıştır. Enerji denklemlerine sonlu hacımlar yöntemi uygulanmış ve BASIC dilinde hazırlanan bilgisayar programları ile enerji denklemleri sonlu hacımlar yöntemi kullanılarak sayısal olarak çözülmüştür. Teorik çalışmada sıcak suyun sıcak lığındaki ve hacımsal debisindeki basamak değişimin ısı değiştirgeci performansına etkisi kanatlı ve kanatsız durum için incelenmiştir. Teorik çalışma yanında bir de deneysel çalışma yapılmıştır. Geliştirilen deney düzeneği kullanılarak sıcak akışkanın giriş sıcaklığındaki basamak değişimin ısı değiştirgecinin performansına etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Teorik ve deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve ileri de bu konuda yapılabilecek çalışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
XXI EFFECT OF FINS ON TRANSIENT BEHAVIOUR OF CROSS-FLOW AIR-LIQUID HEAT EXCHANGERS (M.Sc. Thesis) Ahmet Zafer ÜZEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT Prediction of time response of heat exchangers, particularly finned tube liquid-air heat exchangers is of practical importance in improving control sistems of refrigeration plants. In this study theoretical and experimental analyses of a cross-flow circumferentially finned tube heat exchanger are performed. In the theoretical study one capacity approach, where the area and mass radius are defined and two capacity approach, where the effects of fins are considered seperately are used. Using these approaches energy equations of hot fluid, wall thickness, cold fluid and elbows are derived. Using the well-known finite volume method the energy equations are solved for these two appoaches by a computer program prepared in BASIC language. In the theoretical study dynamic performance of the heat exchanger is analysed for the step change on temperature and volumetric flow of hot fluid. An experimental study is also performed and experimental results are obtained for the step change on the temperature and volumetric flow of hot fluid. Comparison of the experimental and theoretical results and suggestions for future work are given.