Determınıng the germın gene expressıon ın auxın ınduced coleoptıle growth
Germi̇n gen ekspresyonunun oksi̇n i̇le i̇ndüklenmi̇ş koleopi̇l büyümesi̇nde beli̇rlenmesi̇
  1. Tez No: 496239
  2. Yazar: YUSUR FADHIL SHALLAL AL-ANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Germin proteinleri ilk olarak buğday embriyolarının çimlenme aşamasında ortaya çıkmış proteinlerdir. Devamındaki çalışmalar diğer tek çenekli bitkilerin de çimlenme aşamasında bu proteinleri sentezledikleri göstermiştir. Monokot dışındaki diğer bitkilerin ise germin proteinlerini değil de onlara yapısal benzerlik gösteren bazı proteinleri sentezledikleri belirlenmiş ve bunlar germin-benzer proteinler olarak adlandırılmışlardır. Gerek germin ve gerekse germin benzer proteinlerin bitki gelişiminin erken aşamalarında çeşitli fonksiyonları yerine getirmekle beraber, bunların patojen saldırılarına ve çeşitli stres faktörlerine karşı oluşturulan cevaplara katıldıkları ve ayrıca sinyal iletiminde rol aldıkları bildirilmiştir. Bitki gelişiminin en önemli düzenleyicilerinden biri oksin hormonlarıdır. Oksin hormonlarının bu etkisinin en kolay gözlendiği noktalardan biri çimlenme sırasındaki koleoptil uzamasıdır. Bu çalışmanın esas amacı oksin etkisi ile indüklenen koleoptil uzaması sırasında germin gen ekspresyonunun değişimini belirlemektir. Böylece koleoptil uzaması sırasında meydana gelen hücre genişlemelerinde germinlerin olası rolleri anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Germin proteins were first discoevered during the germination period of wheat development. The following research indicated that the other monocotyledons also produced germins during their germination. The plants other than monocots were found to synthesize the proteins that had structural similarities to germin but not germin so they were called germin-like proteins. Either germin or germin-like proteins were found to take some roles during early plant development as well as they involved in the response against patogens, various stress factors and signalization in plants. The auxins are one of the most important hormones in the regulation of plant development. The action of auxin can be easily observed in the elongation of coleoptile tissues during germination. It is well documented that germin protein synthesis is induced by auxins. The main purpose of the current thesis is to determine the change in germin gene expression in the elongating coleoptile tissues which induced by auxin. With the current thesis we aimed to determine the possible roles of germin proteins in elongating cells during coleoptile tissues