Çırpıcı Deresiyle Marmara Denizi'ne taşınan bakteri düzeyinin araştırılması
Investigation of levels of bacteria transported to the Marmara Sea Via Çırpıcı River
  1. Tez No: 496241
  2. Yazar: ONNOCAN HULYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kirleticilerin dereler yoluyla denizlere ulaşma potansiyeli tüm dünyada deniz alanları için tehdit oluşturmaktadır. Bu tehditin tanımlanması gerek ekosistemin korunması gerekse halk sağlığı bakımından önem taşımaktadır. Bu çalışmada İstanbul, Zeytinburnu mevkiinden Marmara Denizine dökülen ve görsel kirlilik karakteri taşıyan, yakınında bulunan yerleşim birimlerinin evsel atıklarının, endüstriyel kaynakların büyük çoğunluğunun etkisi altında olan Çırpıcı Deresi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Çırpıcı Deresinin taşıdığı bakteriyolojik yükün güncel durumunu ve mevsimsel değişimini tespit etmek amacı ile Mayıs 2014-Kasım 2015 tarihleri arasında Çırpıcı Deresi çıkışı ve Marmara Denizi'ne döküldüğü alan ve çevresinde belirlenen 7 istasyonda deniz suyu örneklemeleri yapılmıştır. Bakteriyolojik aktivitenin yoğun olduğu yaz döneminde aylık, sonbahar, kış ve ilkbahar döneminde mevsimlik olmak üzere iki yıl süresince 11 kez örnekleme yapılmıştır. Örnekleme sırasında Multiparametre (YSI 556 MPS) kullanılarak değişken çevresel parametreler (deniz suyu sıcaklığı, pH, tuzluluk, çözünmüş oksijen miktarı) yerinde ölçülmüştür. Aseptik şartlarda alınan yüzey suyu (0-30cm) örnekleri aynı gün İ.Ü. Su Bilimleri Fakültesi Akuatik Bakteriyel Ekoloji Laboratuvarına ulaştırılmıştır. Membran Filtrasyon Tekniği kullanılarak fekal koliform, toplam koliform, fekal streptokok ve toplam heterotrofik aerobik bakteri düzeyleri incelenmiştir. En yüksek toplam koliform düzeyi 13x107 KOB/100 ml olarak Ekim 2014 örneklemesinde tespit edilirken en düşük toplam koliform düzeyi 24x102 KOB/100 ml olarak Temmuz 2014 örneklemesinde kaydedilmiştir. Çalışma süresince en yüksek fekal koliform düzeyi 14x106 KOB/100 ml olarak Aralık 2014 örneklemesinde tespit edilirken en düşük fekal koliform düzeyi 25x101 KOB/100 ml olarak Nisan 2015 örneklemesinde kaydedilmiştir. En yüksek fekal streptekok düzeyi Ekim 2014 örneklemesinde 73x105 KOB/100 ml olarak tespit edililirken en düşük fekal streptekok düzeyi 1x101 KOB/ml olarak Haziran 2015 tarihinde tespit edilmiştir. En yüksek toplam mezofilik aerobik heterotrofik bakteri düzeyi Haziran 2014 örneklemesinde 14x106 KOB/ml olarak tespit edilirken en düşük değer Nisan 2015 tarihinde 18x102 KOB/ml olarak kaydedilmiştir. Çalışma süresince deniz suyu sıcaklık değerleri 10,3–29,5˚C pH değerleri 6,0-8,38; çözünmüş oksijen değerleri 0,34 –10,71 mg/l ve tuzluluk değerleri ‰ 16,50- 26,57 olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The potential of the pollutants to reach seas via rivers is a threat for marine areas all over the world. The definition of this threat is important with respect to protect of ecosystem and public health. In this study, Çırpıcı River located Zeytinburnu, Istanbul was selected as the research area, due to the fact that heavily inland and visual pollution character with respect to industrial resources, and domestic wastes. The seawater samples collected from seven stations including exit point and the discharge area of the Çırpıcı River to the Sea of Marmara to determine the status and seasonal changes of the bacteriological loads in the period between May 2014 and November 2015. To investigate possible increases of the bacterial activity in summer season monthly sampling performed. In the other part of the study; in autumn, winter and spring seasons seasonally sampling was carried out. Totally eleven times sampling performed during two years. Variable environmental parameters (sea water temperature, pH, salinity, dissolved oxygen) were recorded in-situ using multiparameter (YSI 556 MPS). The samples from surface (0-30 cm) taken under aseptic conditions and arrived to the Aquatic Bacterial Ecology Laboratory of Faculty of Aquatic Sciences on the same day. The levels of fecal coliform, total coliform, fecal streptococci and total heterotrophic aerobic bacteria examined using Membrane Filtration Technique. While the highest total coliform level detected to be 13x107 CFU/100 ml in October 2014, the lowest total coliform level recorded to be 24x102 CFU/100 ml in July 2014. While the highest fecal coliform level recorded as 14x106 CFU/100 ml in December 2014, the lowest fecal coliform level recorded as 25x10 CFU/100 ml in April 2015. While the highest fecal streptococci level was determined to be 73x105 CFU/100 ml in October 2014 the lowest fecal streptococci level was determined as 1x10 CFU/100 ml in June 2015. The highest total mesophilic aerobic heterotrophic bacteria level was determined as 14x106 CFU / ml in June 2014; the lowest value recorded as 18x102 CFU/100 ml in April 2015. Variable environmental parameters recorded for seawater temperature between 10.3-29.5˚C; pH 6.0 - 8.38; dissolved oxygen 0.34 - 10.71 mg /l and salinity 16.50- 26.57 ‰ during the study period.