Syria‟s practice of pan-arabism: The United Arab Republic and changing poles from pan-arabism to pan-syrianism
Suriye'nin pan-arabizm uygulaması: Birleşik Arap Cumhuriyeti ve kutupların pan-arabizm'den pan-suriyeliğe değişimi
- Tez No: 821534
- Danışmanlar: PROF. DR. TIMOTHY J. LOMPERIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Saint Louis University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Makalenin temel amacı, 1950'li ve 60'lı yıllarda Suriye'de meşruiyet sorununa ve siyasi istikrarsızlığa yol açan Araplık ve Suriyelilik arasındaki gerilimi ele almaktır. 1958'de Suriye ile Mısır'ın birleşmesiyle oluşan Birleşik Arap Cumhuriyeti, Pan-Arap rüyasının gerçekleşmesidir. Ancak BAC'ın 1961'de Suriye askerî darbesiyle dağılması, Pan-Arap hareketinin kalbi olan Suriye'de, Pan-Arabizm ile Suriye milliyetçiliği arasındaki çatışmayı ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmada söz konusu dönem üç teori altında incelenmiştir: milliyetçilik, zayıf devlet teorisi ve pretoryanizm. Birleşik Arap Cumhuriyeti'nin oluşumuna giden yol Pan-Arabizmin zirvesiyken birliğin gerçekleşmesi Arap milliyetçiliğinin gerilemesinin başlangıcıydı. Bu araştırmanın en çarpıcı bulgusu, bu dönemde kutuplardan kutuplara geçiş olsa da 1970'ler Hafız Esad dönemine kadar Suriye'de hâlâ bir kimlik eksikliğinin mevcut olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The principal objective of the paper is to address the tension between Arabness and Syrianess which led to the problem of legitimacy and political instability in Syria during 1950s and 60s. The United Arab Republic, which was the merger of Syria and Egypt in 1958, was the realization of the Pan-Arab dream. However, the subsequent dissolution of the UAR in 1961 by a Syrian military coup revealed the conflict between Pan-Arabism and Syrian nationalism in Syria which was the heart of the Pan-Arab movement. In this research, this period was analyzed under three theories: nationalism, weak state theory, and praetorianism. The road to the formation of the United Arab Republic was the peak of Pan-Arabism while the realization of the unity was the beginning of the decline of Arab nationalism. The most striking finding of this research is that, even though there is a change from one pole to another in this period, still there was a lack of identity in Syria until the Hafez al-Assad period of the 1970s.