Koroner arter bypass cerrahisi anestezisinde düşük doz fentanil ile alfentanilin hemodinamik etkilerinin karşılıklı incelenmesi
- Tez No: 49625
- Danışmanlar: PROF.DR. A. HİKMET SÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Kalp aerobik metabolizmaya sahip bir organdır. Miyokardın oksijen tüketimi ile miyokarda oksijen temini arasındaki denge çok önemlidir. Bu denge bozulduğunda iskemi ve enfarktüs gelişebilmektedir. Kardiyak cerrahide yöntem seçimi ve tedaviler bu dengeyi korumaya yöneliktir. Çalışmamızda Koroner Arter Bypass Cerrahisi uygulanacak ASA ii-iii grubu olgularda isofloran, diazepam, vekürönyum kombinasyonu içerisinde fentanil ve alfentaniiin etkilerini karşılaştırdık. Grup i (n=20) olgularda indüksiyonda 2 H-9/kg. idamede yarım saatte bir 1 M-g/kg fentanil, Grup n (n=20) olgulara ise indüksiyonda 20 M-g/kg idamede ise 10 M>g/kg alfentanil kullanıldı. Olguların anestezi ve cerrahiye hemodinamik yanıtları ile postoperatif spontan solunum- ekstübasyon zamanları, postoperatif ağrı skorları ve analjezik ihtiyaç süreleri kaydedildi. Sonuçlar Student's-t istatistiksel testi ile değerlendirildi ve P < 0.05 anlamlı kabul edildi. Çalışma sonunda hemodinamik yanıtların incelenmesi, istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (P > 0.05). Spontan solunum başlama zamanları, ekstübasyon zamanları, ağrı skorları ve ilk analjezik ihtiyaç süreleri ise istatiksel olarak anlamlı bulundu (P < 0.05). Sonuç olarak fentanil ve alfentaniiin dengeli anestezi tekniğinde yeterli hemodinamik stabiliteyi sağlayabilecek ve güvenle kullanılabilecek ilaçlar olduğu kanısına vardık. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heart is an organ having an aerobic metabolism. The equilibrium of providing and the consumption of oxygen by the myocardium is very important. When this equilibrium is destroyed, ischemia and infarction may occur. The choice of anesthesia and treatments in cardiac surgery are based on the preservation of this equilibrium. In our study, we compared the effects of fentanyl and alfentanil in the combination of isoflurane, diazepam and vecuronium in patients of ASA II and III scheduled for cardiac surgery. For induction in group I (n= 20) 2 /vg/kg of fentanyl and in group II (n= 20) 20 ^g/kg of alfentanil was used. For each half an hour during maintenance I pg/kg of fentanyl and 10 //g/kg alfentanil was used respectively. The hemodynamic responses of the patient to anesthesia and surgery and the times of restoration of spontaneous breathing-extubation and postoperative pain scores and requirements for analgesia were recorded. The results were evaluated on the basis of student's-t test and P < 0.05 was accepted as significant. At the end of the study no significant difference was determined in haemodynamic responses. The times of spontaneous breathing and extubation. Pain scores and the analgesic requirements were statistically significant (P > 0.05). As a result, we conduced that fentanyl and alfentanil are the drugs capable of providing the sufficient hemodynamic stability in balanced anesthesia and can be used safely. 47