Over kanserinin erken tanısı için aday miRNA'lardan biyomarkır seçimi
Selection of biomarker from candidate miRNAs for early detection of ovarian cancer
  1. Tez No: 496259
  2. Yazar: BERKCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Genetics, Obstetrics and Gynecology, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Over kanseri dünya çapında kadın ölümlerine neden olan beşinci kanser tipidir. Epitelyal over kanseri (EOK) ölüm oranı en yüksek over kanseri çeşididir, genellikle asemptomiktir ve uygun tarama testlerinin sayısı azdır. EOK'nin erken teşhisi klinikte büyük önem taşır. EOK yaklaşık %70 oranında ileri evrede kendini gösterir ve bu hastaların %30'undan daha azı 5 yıldan fazla yaşamını devam ettirebilir. Buna karşılık, evre I'de tanısı koyulan hastaların 5 yıllık sağkalım oranı %90'a, evre II'dekilerin 5 yıllık sağkalım oranları %70'e kadar çıkmaktadır. Kanser kitlesinin gözlenmesi ve biyopsisi erken evrelerde zor olduğu için invaziv olmayan yöntemlerle tanı koyulması gittikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle; kanserin ilk evresinden itibaren vücut sıvılarına geçen tümör materyallerinin (dolaşımdaki tümör hücreleri, serbest nükleik asitler ve eksozomlar) tespiti, erken evrelerde tanı koyulmasına olanak tanıyacaktır. Likit biyopsi olarak adlandırılan bu yöntem ile elde edilen materyallerin over kanserine spesifik olduğu kanıtlanırsa daha nesnel ve karşılaştırılabilir potansiyel serum biyomarkıları olarak kullanılabilir. Son yıllarda en çok çalışılan serum biyomarkırlarından mikroRNA'lar (miRNA'lar), mRNA'ları hedefleyerek gen ifadesini düzenleyen, kodlama yapmayan kısa RNA molekülleridir. Sağlıklı bireylerden farklı olarak; hastalığa, hastaya ve hastalığın evresine göre anlatımı değişkenlik gösteren miRNA'lar, EOK dahil olmak üzere özellikle kanser ve birçok hastalığın erken tanısında potansiyel biyomarkır özelliği taşımaktadır. Son yıllardaki EOK ile ilgili çalışmalar; miRNA anlatım profillerinin oluşturulması ve periferik kan kökenli miRNA'ların dolaşımdaki yeni biyomarkırlar olarak tanımlanmasına odaklanmıştır. EOK hastalarının serumları ve aynı yaş aralığındaki sağlıklı bireylerin serum örnekleri ile yapılan mikrodizilim sonucunda anlatım farklılığı saptanan 4 aday miRNA'nın (hsa-miR-1909-5p, hsa-miR-548am-5p, hsa-miR-885-5p, hsa-let-7d-3p) biyomarkır potansiyelleri bu tez kapsamında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the fifth cancer type which is the cause of women deaths in worldwide. Epithelial ovarian cancer (EOC) is the most lethal ovarian cancer type, is usually asymptomatic, and few screening tests are available. Early detection of EOC has a great importance in the clinic. EOC shows itself at the rate of approximately %70 on the advanced-stage and less than 30% of these patients may continue their life for 5 years more. In contrast, the 5-year survival rate of patients diagnosed in stage I is 90% and the 5-year survival rate of patients diagnosed in stage II is up to 70%. Since observing of cancer mass and biopsy are difficult in early stages, diagnosis by noninvasive methods are getting more and more important nowadays. Therefore, the detection of tumor materials (in circulating tumor cells, free nucleic acids, and exosomes) passed to body fluids in the first stage of cancer can make possible the early diagnosis of cancer. If the materials obtained by the method, called liquid biopsy, are proven to be specific to ovarian cancer, they can be used as more objective and comparable potential serum biomarkers. In recent years, one of the most studied serum biomarkers is microRNAs (miRNAs) which are non-coding short RNAs family and also regulate gene expression by targeting mRNAs. Unlike healthy individuals, as having the expression variability according to the disease, the patient and the stage of disease, miRNAs have the potential biomarker in early detection of many diseases and especially cancer, including EOC. The studies on EOC in recent years have focused on the creation of miRNA expression profiling and the identification of miRNAs derived from peripheral blood as new biomarkers in circulation. The biomarker potentials of 4 candidate miRNAs (hsa-miR-885-5p, hsa-let-7d-3p, hsa-miR-548am- 5p, hsa-miR-1909-5p), whose expression levels have been determined as different using microarray by comparing serum samples of healthy individuals with the serum of EOC patients in the same age range as, were investigated in this thesis.