Karapınar 42.21.001 Aile Hekimliği polikliniğine başvuran kadınların meme kanseri tarama yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attıtude and behavıor of breast cancer screenıng methods of women applıed to Karapınar 42.21.001 Family Medicine Clınıc
- Tez No: 634056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kadınların meme kanserinin erken tanısı için önerilen tarama yöntemleri olan kendi kendine meme muayenesi (KKMM), klinik meme muayenesi (KMM) ve mamografi (MG) hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya Ocak-Haziran 2018 tarihleri arasında Konya İli Karapınar İlçesi 42.21.001 Nolu Aile Hekimliği polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran, 20-70 yaş arası 500 kadın dahil edildi. Katılımcılara yüz yüze anket yöntemi uygulanarak sosyodemografik özellikleri, meme kanseri açısından risk faktörleri, meme kanseri ve tarama yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendiren sorular yöneltildi. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Science) 22.0 kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 41,03±13,57, %84,4'ü evli, %54,6'sı ilkokul mezun, %86,8'i en az bir çocuk sahibi, %91,6'sı ev hanımı ve %63,8'i, orta düzeyde gelire sahipti. Kadınların düzenli KKMM yapma oranı %16,1, KMM yaptırma oranı %36,4 ve mamografi çektirme oranı %22,8'di. Kırk yaş üstü olan (p=0,029) ve ailesinde meme kanseri öyküsü (p=0,020) olan kadınların daha yüksek sıklıkta düzenli olarak KKMM yaptığı görülmüştür. Kadınların %58,4'ünün KKMM yapmasını bildiği, bu bilginin kaynağının %53,8 oranında sağlık personeli olduğu görülmüştü.
Özet (Çeviri)
AİM: To evaluate the knowledge and attitudes of women towards breast self-examination (BSE), clinical breast examination (CBE) and mammography (MG), which are recommended as screening methods for early diagnosis of breast cancer. Materials and Methods: This was planned as a descriptive study of cross-sectional type. The study included 500 women between the ages of 20-70 who applied for any reason to the Family Medicine outpatient clinic numbered 42.21.001 in Konya Province Karapınar District between January and June 2018. Questions were directed to evaluate the socio-demographic characteristics, risk factors for breast cancer, breast cancer and screening methods, and their attitudes and behaviors, by applying face-to-face survey method to the participants. SPSS (Statistical Package for Social Science) 22.0 was used to analyze the data. Results: The mean age of women is 41.03 ± 13.57, 84.4% are married, 54.6% are primary school graduates, 86.8% have at least one child, 91.6% are housewives and 63.8% had moderate income. The rate of women making regular BSE was 16.1%, the rate of CBE was 36.4% and the rate of mammography is 22.8%. Women who were over forty years of age (p=0.029) and had a family history of breast cancer (p=0.020) were shown to have a higher incidence of BSE on a regular basis. It was observed that 58.4% of the women knew how to perform BSE, and the source of this information was 53.8% of the health personnel.