Over kanserli hastalar ile sağlıklı kişilerin periferik dolaşımında MİR-3653-3P'nin ekspresyon düzeyinin karşılaştırılarak incelenmesi.
Comparison of the expression level of MİR-3653-3P in peripheral circulation of patients with ovarian cancer and healthy people
  1. Tez No: 669562
  2. Yazar: FATMA SEHER PEKTOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Over kanseri geç evrede tanı alan, erken ve sık nüks eden bir kanser türüdür ve hala etkin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle hastalıksız geçen zaman (PFS) ve sağkalım bu hastalık grubunda son derece kısadır. Hastalığın erken tanısı ve tedavisinin takibinde etkin olarak kullanılacak hassas ve spesifik biyobelirteçler bulunmamaktadır. Klinikte halihazırda kullanılanlar ise hastalığın erken tanı ve tedavi takibinde, minimal rezidüel hastalığın hassas bir şekilde belirlenmesi açısından son derece yetersizdir. Over kanserinin erken tanı ve tedavisinin geliştirilmesine ilişkin moleküler düzeyde çok sayıda çalışma yapılmaktadır. miRNA ekspresyon çalışmaları bu açıdan kanser hastalığında geniş yer tutmaktadır. Kodlanmayan küçük RNA sınıfında yer alan miRNA'ların deregülasyonunun veya disfonksiyonunun kanser gelişimine katkısı olduğu birçok çalışmayla gösterilmiştir. Bununla birlikte over kanserinde bir dizi miRNA'nın ekspresyonlarının farklılık gösterdiği bilinmektedir. Kanser araştırmalarında bilinen miRNA'ların ekspresyon paternlerinin hasta ve sağlıklı kişiler arasında karşılaştırılarak incelenmesi hastalıklara özgü biyolojik belirteçlerin bulunması açısından son derece önemli olup, over kanserinin patogenezinde bu moleküllerinin rollerinin de belirlenmesi anlamlıdır. Sunulan tez çalışmasında 150 yüksek riskli over kanserli hasta ile 100 sağlıklı kişiden oluşan control grubunda miR-3653-3p'nin ekspresyon profili araştırılmış ve her iki grup birbiri ile karşılaştırılmıştır. Over kanser hastalarının periferik kanında, miR-3653-3p ekspresyon düzeyinin kontrol gruplarından 9,49 kat fazla olduğu saptanmış ve sonuçların istatistiksel açıdan anlamlı (p=0,00) olduğu gösterilmiştir. Bu sonuçlara ilave olarak, miR-3653-3p'nin over kanseri için periferik kanda non-invaziv olmayan bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağı, ROC analizi ile değerlendirilmiş ve söz konusu molekülün istatitiksel olarak anlamlı (p=0,000) bir biyobelirteç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is a late-stage cancer with early and frequent recurrence, and there is still no effective treatment. Therefore, time to disease free (PFS) and survival are extremely short in this disease group. There are no sensitive and specific biomarkers to be used effectively in the early diagnosis and treatment of the disease. Those currently used in the clinic are extremely insufficient for the early diagnosis and treatment follow-up of the disease, in terms of accurately determining the minimal residual disease. Numerous studies are conducted at the molecular level regarding the development of early diagnosis and treatment of ovarian cancer. In this respect, miRNA expression studies have a large place in cancer disease. Many studies have shown that deregulation or dysfunction of miRNAs in the small non-coding RNA class contributes to cancer development. Many studies have shown that deregulation or dysfunction of miRNAs contributes to cancer development. However, it is known that the expressions of a number of miRNAs differ in ovarian cancer. However, it is known that the expressions of a number of miRNAs differ in ovarian cancer. Examining the expression patterns of known miRNAs in cancer research by comparing them between patients and healthy people is extremely important in terms of finding disease-specific biological markers, and determining the roles of these molecules in the pathogenesis of ovarian cancer is also significant. In the thesis study presented, the expression profile of miR-3653-3p was investigated in a control group consisting of 150 high-risk ovarian cancer patients and 100 healthy individuals, and both groups were compared with each other. It was found that the expression level of miR-3653-3p in the peripheral blood of ovarian cancer patients was 9.49 times higher than the control groups and the results were shown to be statistically significant (p = 0.00). In addition to these results, whether miR-3653-3p can be used as a non-invasive biomarker in peripheral blood for ovarian cancer was evaluated by ROC analysis and it was shown that the molecule in question was a statistically significant biomarker.