Gerçek zamanlı yüz ifadesi ve duygu tanıma
Real-time facial expression and emotion recognition
  1. Tez No: 496261
  2. Yazar: NUMAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde gerçek zamanlı uygulamalarda kullanılabilecek bir yüz ifadesi tanıma sistemi önerilmektedir. Yüz ifadesi tanıma sistemleri temelde 7 adet duyguyu tanıma üzerine kurulmaktadır. Bu yüz ifadelerinin yakalanıp karar mekanizmaları tarafından sınıflandırılmaları esasına dayanmaktadır. Yüz ifadelerinin sınıflandırılmaları için bir duyguyu ifade eden temel öznitelikler çıkarılmalıdır. Bu işlem HOG (Histograms of Oriented Gradients) isimli yöntemle gerçekleştirilmiştir. HOG ile çıkarılan öznitelik sayısı 128 x 128 boyutlarında bir resim için 34020 adet olmaktadır ve gerçek zamanlı olarak çalışmak için fazla işlem maliyeti gerektirmektedir. Önerilen yeni bir yöntemle yüz ifadesinin sadece ağız ve göz bölgelerinin bilgileri çıkarılmıştır ve öznitelik sayısı 4356 'ya indirilmiştir. Bu yöntemin başarım oranı farklı veri tabanlarında ve farklı eğitim verisi miktarlarında değerlendirilmiş ve en fazla artış %4 ile JAFFE veri tabanında SVM sınıflandırıcısı ile yapılan sınıflandırma işleminde %90.91 'den %95.10 'a yükselme şeklinde olmuştur. Karar verme performansı 5 katına kadar hızlanırken en fazla düşüş ise %3 oranında CK+ veri tabanında KNN sınıflandırıcısı ve 123 adet eğitim verisi ile yapılan testte ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a facial expression recognition system that can be used in realtime applications is proposed. Facial expression recognition systems are supposed to recognize 7 distinct emotions. It is based on the classification of the facial expression by desicion mechanisms, after capturing the facial images. The basic features that define the facial expression must be derived in order to classify a facial expresion. This procedure is carried out by a method named HOG (Histograms of Oriented Gradients). For a 128 x 128 image, the number of features extracted by HOG is 34020 and it requires too much computatinal power to be implemented on a realtime system. With a newly proposed method which takes only the mouth and eyes areas into account, the features count is decreased to 4356. The method is tested on different databases and with different training data amounts. The success rate of the method is increased by %4, from %90.91 to %95.10 in JAFFE database. While the desicion process has become 5 times faster, the biggest drop of success rate is observed with %3 in CK+ database where 123 train data and KNN classification is used.