NATO üyesi ülkelerin siber güvenlik stratejileri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 496262
  2. Yazar: MEHMET ADA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerinde gerçekleşen gelişmeler ile coğrafik sınırların yerini sanal ortamda belirlenen dijital sınırlar almıştır. Siber saldırılara karşı ulusal çıkarların korunması ve siber uzayın sınır güvenliğinin sağlanması hususunda karşılaşılan zorluklar, devletlerin uluslararası anlaşmalar yapmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çalışmada, küreselleşen dünyada ülkeleri aynı çatı altında birleştiren en büyük organizasyonlardan biri olan NATO'nun ve NATO üyesi ülkelerin uyguladığı siber güvenlik stratejisi incelenerek, Türkiye'nin uyguladığı siber güvenlik stratejisine olumlu katkılar yapmak amaçlanmıştır. alt amaçların tespit edilmesi aşamasında siber güvenlik konusunda uzman olan 16 kişiye sunum yapılmış ve görüşleri alınmıştır. Bu kapsamda; NATO CCDCOE, ENISA, BSA, ITU organizasyonlarının yayımladıkları dokümanlar belirlenen alt amaçlar çerçevesinde detaylı bir şekilde incelenmiştir. İncelemeler sonrasında, ülkemizin stratejik planına önemli katkı sağlayacağı değerlendirilen hususlar belirlenmiş ve sonuç bölümünde öneri olarak madde başlıklarıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Because of the fact that developments taking place in recent years in information and communication technology, digital boundaries has taken the place of the geographical boundaries. The challenges of protecting national interests against cyber attacks and ensuring the border security of cyberspace has made it inevitable for governments to make international agreements. In this study, it is aimed to make a positive contribution to the cyber security strategy implemented by Turkey by examining the cyber security strategy applied by NATO, one of the biggest organizations that unite countries under the same roof in the globalizing World, and NATO member countries. During the determination of the sub-objectives, a presentation was made to 16 persons who were experts on the subject of cyber security and opinions were taken. Within this scope; The documents published by NATO CCDCOE, ENISA, BSA and ITU organizations have been examined in detail in the framework of the identified sub-objectives. After the examinations, the issues that are considered to contribute significantly to the strategic plan of our country have been identified and presented as a suggestion in the conclusion section.