Kardiyak output ölçümünde termodilüsyon yöntemi ile transözafagial ekokardiografi yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 49627
- Danışmanlar: PROF.DR. A. HİKMET SÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Kardiak output, kalp cerrahisinde çok önemli bir determinant ve prediktördür. Genel anestezide kullanılan, anestezik ajanların değişen derecelerde kardiak output' a etkileri vardır. Bu çalışmada biz termodilüsyon ve transözafagial ekokardiografi (TEE) metodlan ile ölçülen kardiak output değerlerini karşılaştırdık. 1993-1996 yılları arasında açık kalp cerrahisi uygulanan 20 hastada kardiak output ölçümleri, hem termodilüsyon hemde TEE ile yapıldı. TEE ile yapılan ölçümlerde de iki ölçüm metodu kullanıldı. İlk teknikte transmitral Doppler ölçümleri kullanıldı. Bu teknikte midözafagial uzun aksta transmitral spektral analizi yapıldı. Bu analizden zaman-hız integrali saptandı Bu değer mitral anuhıs çapı ve kalp hızı ile çarpıldıktan sonra kardiak output bulundu, ikinci teknikte ise sol ventrikülün yine midözafagial uzun aks TEE görüntüsünde sistol ve diastoldeki alanların farkı kalp hızı ile çarpılarak kardiak output hesaplandı Termodilüsyon ile transmitral Doppler analizi arasında anlamlı bir korrelasyon bulunamadı. Korrelasyon katsayısı, 0.47 olarak ölçüldü (r = 0.47). Buna karşm 2D TEE ölçümleri ile termodilüsyon metodu arasında anlamlı bir korelasyon bulundu. Ve korelasyon katsayısı 0.92 olarak bulundu ( r = 0.92). Sonuç: Transmitral Doppler tekniği ile kardiak ölçümü güvenilir bir yöntem değildir. Termodilüsyon tekniği ile Doppler arasında anlamlı bir korrelasyon yoktur. 2D TEE ölçümleri termodilüsyon ile oldukça yüksek korelasyon gösterdiği için kalp cerrahisi sarasında termodilüsyon tekniğinin kullanılamadığı şartlarda kardiak output tayini için kullanılabilir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiac output is the most important determinant and predictor in the cardiac surgery. AH medications used in general anesthesia have various degree effect on cardiac surgery. In this study we have compared thermo dilution technique and TEE measurements' methods. Cardiac output measurements were made both thermodilution and TEE methods on 20 patients undergone open heart surgery between 1993 to 1996 years. Two different methods were used in TEE technique. Firstly transmitral Doppler analyses were made. In these methods Transmitral spectral analyses were found and time-velocity integrals (TVI) were calculated. TVTs were multiplied by heart rate and mitral anulus diameter for found cardiac output. In second technique systolic and diastolic left ventricle areas were measured on midosephageal left ventricle view. Systolic and diastolic differences were multiplied by heart rate for found cardiac output. We have not found strong correlation between thermodilution method and transmitral Doppler methods (r = 0.47). But strangely there was good thermodilution and 2D TEE correlation (r = 0.92) Conclusion: Transmitral Doppler method for measurement of cardiac output is not safe method. But 2D TEE method have good correlation with thermodilution method. So 2D TEE measurements can safely used for determining cardiac output when thermodilution technique is not available. 35