Asiyanotik doğumsal kalp hastalarında tahmin denklemleriyle hesaplanan oksijen tüketimi değerinin değişkenliğinin değerlendirilmesi
Evulation of oxygen consumption value variability determined by prediction equations in patients with acyanotic congenital heart disease
  1. Tez No: 883317
  2. Yazar: AYŞE SENA KUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KULA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyak debi (KD), invaziv hemodinamik değerlendirme sırasında hesaplanan temel hemodinamik parametredir. Kardiyak debi birçok yöntem ile elde edilebilir. Günümüzde en sık termodilüsyon yöntemi ile ölçülerek veya Fick ilkesine göre hesaplanarak elde edilir. Oksijen tüketimi (VO2) Fick prensibinin kullanıldığı hemodinamik değerlendirmenin temel parçasıdır ve genellikle indirekt kalorimetri veya solunum kütle spektrometri ile ölçülür. Oksijen tüketiminin direkt olarak ölçülmesi konusunda hemfikir olunsa da, çoğu kateterizasyon laboratuvarında ölçümün maliyetli olması, deneyimli personel gerektirmesi gibi birçok nedenden ötürü rutin ölçümler yapılamamaktadır. Bu nedenle oksijen tüketimi pratikte sıklıkla hastaların özelliklerine göre oluşturulan çeşitli denklemler ile tahmin edilir. LaFarge ve arkadaşlarının 1970 yılında geliştirdikleri denklem oksijen tüketimi sabiti en sık kullanılan yöntem olmasına rağmen 3 yaşın altındaki hastalarda hata payı yüksektir. Çalışmamızda asiyanotik doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda, literatürde tahmini oksijen tüketimi hesaplamasında en yaygın kullanılan dört denklem (LaFarge & Miettinen, Bergstra ve ark., Lindahl, Lundell ve ark.) ile Seckeler ve arkadaşlarının yeni tahmin denklemini daha geniş popülasyonda ve tüm yaş gruplarında birlikte değerlendirilerek sonuçların ne kadar farklı olduğunu belirlemeyi amaçlandık. Önceki çalışmalarda, küçük örneklem toplulukları kullanılması ve tüm denklemlerin birbiriyle kıyaslandığı başka bir çalışmanın olmaması nedeniyle, tüm denklemlerin karşılaştırıldığı kapsamlı bir çalışma yapmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 1999 ile Şubat 2021 tarihleri arasında merkezimizde kalp kateterizasyonu yapılmış 18 yaş ve altıdaki asiyanotik doğumsal kalp hastalığı tanısı olan 1010 hasta dahil edilmiştir. Siyanotik doğumsal kalp hastalığı olan hastalar ile yoğun bakım ihtiyacı olan, kalp hızını değiştiren ilaç kullanan, akut veya kronik metabolik bozukluğu olan, enfeksiyonu ve ağır anemisi olan hastalar, denklemlerdeki parametreleri etkileyebilecek faktörlere sahip olduğundan çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların denklemlerde tahmini oksijen tüketimi hesaplanmasında parametre olarak kullanılan demografik verileri kateterizasyon notlarından retrospektif olarak taranmıştır. Hastalar 3 yaşın altı ve 3 yaş ve üzeri olacak şekilde 2 gruba ayrılarak, hastaların tahmini oksijen tüketimleri LaFarge & Miettinen, Bergstra ve ark., Lindahl, Lundell ve ark ve Seckeler ve arkadaşlarının tahmin modellerine göre her hasta için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 1010 asiyanotik DKH tanılı hastanın 560 (%55,4)' ı kız, 450 (%44,6)' si erkekti. Hastaların 398 (%39,4)'i 3 yaş altında, 612 (%60,6)'si 3 yaş ve üzerindeydi. Hastaların 562 (%55,6)'sinde izole doğumsal kalp defekti, 448 (%44,4)'inde çoklu doğumsal kalp defekti saptandı. İzole doğumsal kalp defekti olan hastalarda saptanan en sık defekt ASD (%51,0), sonrasında sırasıyla PDA (%25,4) ve VSD (%22,2)'idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiac output (CO) is a fundamental hemodynamic parameter calculated during invasive hemodynamic assessment. Cardiac output can be obtained using various methods, most commonly through thermodilution or calculated according to the Fick principle. The Fick principle requires oxygen consumption (VO2) as a component of the hemodynamic assessment and is typically measured using indirect calorimetry or respiratory mass spectrometry. While there is consensus on the direct measurement of oxygen consumption, routine measurements are often impractical in most catheterization laboratories due to high costs and the need for experienced personnel. Therefore, in practice, oxygen consumption is often estimated by various equations created according to the characteristics of the patients. Although the equation for oxygen consumption constant established by LaFarge et al. in 1970 is the most often used method, it has a significant error in patients under the age of three. In our study, we used the four most commonly used equations in the literature to calculate estimated oxygen consumption in children with acyanotic congenital heart disease (LaFarge & Miettinen, Bergstra et al., Lindahl, Lundell et al.) and the new estimation equation of Seckeler et al., together in the wider population and in all age groups. We aimed to evaluate the results and determine how different they were. Since previous studies used limited sample populations and there was no other study comparing all equations with each other, we planned an extensive study comparing all these equations. Materials and Method: Our study included 1010 patients aged 18 years and younger diagnosed with cyanotic congenital heart disease who underwent cardiac catheterization at our center between January 1999 and February 2021. Patients with cyanotic congenital heart disease, those requiring intensive care, those on medications altering heart rate, those with acute or chronic metabolic disorders, infections or severe anemia were excluded from the study as these factors could affect the parameters in the equations. The demographic data used as parameters in the estimation equations were retrospectively reviewed from catheterization notes. Patients were divided into two groups: under three years old and three years and older. Estimated oxygen consumption for each patient was calculated separately according to the prediction models by LaFarge & Miettinen, Bergstra et al., Lindahl, Lundell et al. and Seckeler et al. Results: The study included 1010 patients diagnosed with cyanotic congenital heart disease, of whom 560 (55.4%) were female and 450 (44.6%) were male. Among the patients, 398 (39.4%) were under 3 years old, and 612 (60.6%) were 3 years old and older. Isolated congenital heart defects were found in 562 patients (55.6%), while 448 (44.4%) had multiple congenital heart defects. The most common defect in patients with isolated congenital heart defects was ASD (51.0%), followed by PDA (25.4%) and VSD (22.2%).