Marmara denizi mikroplastik karakterizasyonu ve dağılımı
Marmara sea microplastic characterization and distribution
- Tez No: 496299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Geçmişten günümüze kadar geçen zaman içinde insan unsuru; doğadaki kirleticilerin besin zincirindeki dağılımının geniş habitatlara yayılmasına, sebep olduğu karasal ve denizel deformasyonun neticesi olarak yine insan üzerindeki olumsuz etkilerine neden olmuştur. Evsel yerleşmenin, sanayileşmenin, çevre duyarsızlığının, doğanın gidişatını olumsuz etkileyecek durumlara karşı öngörüsüz ve bilinçsiz olmanın neticeleri, gün geçtikçe daha belirgin bir Şekilde görülmeye başlandı. Bu çalışmanın amacı, mikroplastik kirliliğinin Marmara Denizi üzerindeki durumunu ortaya koymak ve daha sonra yapılacağı öngörülen çalışmalar için örnek teşkil etmektir. Bu çalışma süresince, Marmara Denizi'nde, Ağustos 2014'te iki ve Mart 2015'te yedi istasyon olmak üzere toplam dokuz istasyonda örnekleme yapılmıştır. Yatay, dikey ve sediment olmak üzere üç tür örnekleme yapılmıştır. Mikroplastik kirliliği, Marmara Denizi'nin en çok deniz yüzeyinde tespit edilmiş olup, sedimentte ise en az seviyede tespit edilmiştir. Mikroplastik kirliliğinin en fazla görüldüğü bölgelerin nehir girdilerinden etkilenen yerler olduğu saptanmıştır. Bu yerleri körfez bölgeleri izlemektedir. Sert plastik ve fiber plastik türlerinin daha çok olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, mankind have caused the distribution of pollutants to become prevalent in extensive areas in natural habitats, and in turn, suffered adverse effects resulted from this and other types of man-made terrestrial and marine deformation. The results of rapid growth of settlements, industrialization, disregard for the natural environment and the lack of vision and awareness of the conditions that would adversely affect it are becoming more apparent each day. The goal of this study is to identify the state of microplastic pollution in the Sea of Marmara, and serve as an example for future studies. In this study, samplings had been made at nine stations -two in 2014 and seven in 2015- in the Sea of Marmara. These samplings were of three types; yatay, vertical, and sedimental. Microplastic pollution was seen to be most extensive in the samplings made on sea surface, however it was the least extensive in sedimental samplings. Amount of microplastic pollution was seen to be the highest in estuarial areas, followed by gulf areas. Types of hard plastic and plastic fibers were seen to be more common than the rest.