Kuzey Ege Müsellim Geçidi bölgesinde gerçekleşen düzensiz göçmen hareketliliğinin çevresel ve sosyoekonomik etkileri
Environmental and socioeconomic effects of irregular immigrant migration movement in the North Aegean Musellim Strait
- Tez No: 496298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Kamu Yönetimi, İşletme, Marine Science, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Göç genel olarak yer değiştirme eylemidir. Göçün tarihi çok eskilere dayanmakta olup günümüzde de yoğun olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli ve düzensiz olarak ikiye ayrılan göç her iki şekliyle günümüzde sıklıkla görülmektedir. Belirli prosedürlerle hedef ülkenin kabulü ile gerçekleşen göç düzenli göç olarak adlandırılırken yasadışı yollarla ve belirli bir sistematiği olmayan göç de düzensiz göç olarak adlandırılmaktadır. Göçmenlerin çıkış yaptığı ülke kaynak ülke olarak isimlendirilmekte olup ulaşmak istedikleri ülkeye hedef ülke denilmektedir. Türkiye, göçmenler tarafından hedef ülke olarak görüldüğü gibi son yıllarda gelişmiş Avrupa ülkelerine geçişi sağlayan transit ülke olarak da kullanılmaktadır. Transit ülke, kaynak ülke ile hedef ülke arasındaki üçüncü ülke olarak isimlendirilmektedir. Bu çalışmada deniz yolu ile yasadışı yollarla ülkemizden çıkış yapan düzensiz göçmenlerin ülkemize sosyo-ekonomik etkileri ve denizlerimize ve kıyılarımıza verdikleri zararları incelenmiştir. Düzensiz Göçmenler Müsellim Geçidi'ni kullanarak deniz vasıtalarıyla Midilli adasına geçerken çevreye çeşitli etkileri olmaktadır. Bu çalışma, Müsellim Geçidine kıyısı olan yerleşim yerlerine, bölgedeki deniz ve kıyı tabiatına verdikleri zararı sosyal, ekonomik ve ekolojik olarak belirlemeyi hedeflemiş olup alınacak önlemler için bir kaynak oluşturmayı amaçlamıştır. Çalışmanın içeriğinde Müsellim Geçidi'ndeki düzensiz göç faaliyetlerinin etkileri incelenirken bölgedeki düzensiz göç faaliyetlerini izleyen ulusal ve uluslararası kuruluşlara ait sayısal istatistiklere başvurulmuştur. Bunun yanı sıra bölgede yapılan saha incelemelerinde göçmenlerin bölgeyi tercih sebepleri araştırılmış ve çevre kirliliğinin başlıca kaynakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration, is an act of location change overall. Migration history goes back a long way and still densely encountered in this day and age. Migration can be classified into two as“regular”and“irregular”and both forms can be frequently seen nowadays. Regular migration is realized upon the acceptance of the receiving country (country of destination) following defined procedures, whereas the irregular migration occurs under illegal routes or unsystematic pathways. The country migrants are departing or exiting from is called the country of origin and the country migrants are targeting to settle down is called the country of destination (receiving country). Turkey, is usually deemed as a destination country by the migrants; however, in the recent years she is seen as a transit country which is bridging to the developed European countries. Transit country is the third country between the country of origin and the country of destination. In this study, social and economic effects caused by irregular migrants exiting Turkey illegally by seaway and the damages caused in Turkish Seas and Coastal Waters are evaluated. The irregular migrants heading to Mytilene (Lesbos Island – Greece) by sea-borne vehicles through Müsellim Strait causes miscellaneous damages The study aims to determine the social, economic and ecological damages occurred in residential areas, sea and coastal nature which is neighboring the Müsellim Strait and to be a reference for the precautions to be taken to prevent these so called effects. In the context of this study, the effects of irregular immigration activities in the region of Müsellim Strait is evaluated in reference to the statistics obtained from the national and international organizations monitoring the immigration activities in the region. Besides, the motives of the immigrants for choosing this region was investigated in the field surveys performed. Field surveys also searched for the main resources of environmental pollution caused by the immigration activities.