Marmara havzası akarsu ve deniz sedimentlerinin karakterizasyonu ve mikroplastik kirliliğinin araştırılması
Characterization of river and marine sediments in the Marmara basin and investigation of microplastic pollution
  1. Tez No: 895086
  2. Yazar: SELİNAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM AYTEKİN ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin en kalabalık ve sanayi bakımından gelişmiş olan Marmara Bölgesi'nde gerçekleşmiştir. Çalışmada, 30 adet deniz istasyonu ve 12 adet nehir istasyonu olmak üzere toplamda 42 farklı noktadan alınan yüzey sedimenti örneklerinde sediment karakterizasyonu ve mikroplastik kirliliği araştırılmıştır. Sediment örnekleri sanayi ve tersanelerin yoğun olduğu, kıyı bölgelerinden alınmıştır. Sediment örneklerinde toplam organik madde (TOM), kalsiyum karbonat (CaCO3), biyojenik silika (BSi), litojenik madde (LM) miktarları ve mikroplastik parçacık sayısı araştırılmıştır. Sediment karakterizasyonu için sediment örnekleri >250 µm, >125 µm, >63 µm ve
Özet (Çeviri)
This study was performed in the Marmara Region, which is the most populated and industrialized region of Türkiye. In the present study, sediment characterization and microplastic pollution were investigated in surface sediments at a total of 42 different points which were taken from 30 marine stations and 12 river stations. Sediment samples were collecte from coastal areas where are dense in terms of industries and shipyards. Total organic matter (TOM), calcium carbonate (CaCO3), biogenic silica (BSi), lithogenic matter (LM) quantities, and microplastic particle counts were investigated in sediment samples. For sediment characterization, the samples were divided into four different particle size fractions: >250 µm, >125 µm, >63 µm, and