1993-1996 yılları arasında yoğun bakım ünitemizde rastlanan nozokomiyal enfeksiyon etkenleri, görülme sıklıkları ve uygulanan tedavi protokolu
Most common nosocomial infection agents, their frequency and treatment regimen in our intensive care unit, between 1993 and 1996
- Tez No: 49634
- Danışmanlar: PROF.DR. MERİH GÖKBEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET 1993-1996 YILLARI ARASINDA YO?UN BAKIM ÜNİTEMİZDE RASTLANAN NOZOKOMİYAL ENFEKSİYON ETKENLERİ, SIKLI?I VE UYGULANAN TEDAVİ PROTOKOLÜ Nozokomiyal enfeksiyonlar (NKE), hastaneye yatıştan 48 saat sonra ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Yoğun bakım üniteleri (YBÜ), hasta kapasitesi olarak hastanenin ancak %5- 10'unu kapsamalanna karşın, nozokomiyal enfeksiyonların yaklaşık %25'i yoğun bakım ünitelerinde ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda, NKE'ler YBÜ'lerinin en büyük problemini oluşturmaktadırlar. NKE'ların tedavisi zor ve pahalıdır. Bu enfeksiyonlann toplam yıllık ortalama tedavi maliyeti 5 milyon dolar civan ndad ir. NKE etkenleri yıllara göre sürekli değişim göstermektedir. Son yıllarda S.aureus, P.aeruginosa ve Enterokoklar en sık rastlanan NKE etkenleridir. Çalışmamızda, 1993-1996 yıllan arasında yoğun bakım ünitemize kabul edilen olgularda en sık rastlanan NKE etkenlerini belirlemeyi ve uyguladığımız tedavi protokolünün sonuçlar üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya, YBÜ'mizde çeşitli nedenlerle tedavi gören 40 olgu alındı. Olgularımıza EKG monitörizasyonundan sonra arteriyal, venöz ve santral venöz kateterizasyon uygulandı ve naogastrik, üriner sonda takıldı. Olgularımızdan YBÜ'mize geldikleri anda idrar, kan ve entübasyon tübü içi veya trakeostomi kanülü içinden kültür örnekleri alınarak mikrobiyoloji laboratuvanna gönderildi. Bu işlemlere yşer günlük periyodlarla devam edildi. Aynca YBÜ'de kullanılan araç - gereç ile çalışan personelin ellerinden her ay düzenli olarak kültür alındı ve etken belirleme çalışmaları yapıldı. Çalışmamızda; olguların entübasyon tübü veya trakeostomi kanülü içinden ve kan örneklerinden yapılan çalışmalarda P.aeruginosa, idrar örneklerinden yapılan çalışmalarda Candida sp., arteriyal kanül uçlarından yapılan çalışmalarda ise S.saprophyticus en sık rastlanılan NKE etkeni olarak saptandı. YBÜ'mizde çalışan personelin el kültürlerinde S.saprophyticus, kullanılan araç - gereçlerden alınan örneklerden ise A.saprophyticus en sık rastlanan NKE etkeni olarak saptandı. Personelin el hijyenine azami önem verilmesinin, kateterizasyon ve hasta ile ilgili uygulamaların steril şartlarda yapılmasının, hasta bakımları sırasında sterilite şartlarına uyulmasının ve etkin bir antibiyotik kullanım politikası geliştirilerek antibiyotiklere rezistansın önlenmesinin YBÜ'lerde NKE'lerin önlenmesi ve kontrolü için alınacak efektif önlemler olacağı kanısındayız. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY MOST COMMON NOSOCOMIAL INFECTION AGENTS, THEIR FREQUENCY AND TREATMENT REGIMEN IN OUR INTENSIVE CARE UNIT, BETWEEN 1993 AND 1996 Nosocomial infections (NCIs) are infections that appear 48 hours after hospital admission.About 25 % of all nosocomial infections are seen in intensive care units (ICUs), although patients admitted to ICUs represent 5-10 % of all hospital admissions. In recent years, NCIs are the most important problem of ICUs, Treatment of NCIs are expensive and difficult. Annual total treatment costs of these infections are about 5 million dollars. Causative agents of NCIs are in constant chance in years. S.aureus, P. aeruginosa and enterococci are the most common agents in recent years. We aimed in our study, to determine the most common agents causing NCIs in patients admitted in our IÇU between 1993 and 1996 and to evaluate the effect of treatment regimen we used, on the result of these infections. Forty patients under treatment for different raseons in our ICU were included in the study. Following ECG monitorisation, arterial, venous, central venous catheters along with nasogastric and urinary catheters were inserted. Culture specimens of urine and blood as well as samples inside the intubation tube or tracheostomy cannula were sent to microbiology laboratory at the time of admission to the ICU. These procedures were repeated every 7 days. Culturs of materials and devices used in ICU and hand culturs of ICU staff were analysed every month to determine probable bacteria. We isolated, P. aeruginosa in the blood and sample taken from intubation tube or tracheostomy cannula; Candida sp. in urine; and S.saprophyticus in the arterial cannula entries, as the most common microbial agents. The most common agent found in the hands of ICU staff and materials and devices used in the ICU were S.saprophyticus and A.saprophyticus, respectively. We believe that hygiene of ICU staff, maintenance of sterile conditions for catheterisation and other patient procedures, and the development of an effective antibiotic policy to preclude antibiotic resistance are of utmost importance for the prevention and control of NCIs the ICUs. 48