Denizcilik sektöründeki kamu kuruluşlarına yönelik bir kurumsal performans değerlendirme modeli önerisi
A corporate performance evaluation model suggestion for public institutions in maritime sector
- Tez No: 496364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Performans ölçümü, önemini giderek arttırmakta olan bir kavram olmakla birlikte kurumların mevcut durum değerlendirmelerinin yapılması ve verimliliklerini arttırmalarına yardımcı olmaktadır. Bu kavram kamu sektöründe de giderek kendine yer bulmaya başlamıştır ve yaygınlaşmaktadır. Yapılan bu çalışmada öncelikle performans değerlendirme yöntemlerinin neler olduğu hakkında araştırma yapılmıştır ve kurumlar için ayrı bir kategori olan kurumsal performans ölçüm yöntemlerinin olduğu görülmüştür. Kurumsal performans ölçüm yöntemleri ikiye ayrılmakta olup, bu yöntemler geleneksel ve çağdaş (modern) yöntemlerdir. Çağdaş performans ölçüm yöntemleri arasından Kurumsal Performans Karnesi (KPK) yöntemi öne çıkan yöntemlerden biri olup, çalışma kapsamında gerçekleştirilecek kurumsal performans ölçümü için seçilmiştir. İlgili yöntem Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi ile bütünleştirilerek sayısallaştırılması sağlanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, beş boyut olarak oluşturulan KPK yöntemi çerçevesinde uzmanlar tarafından ön planda görülen boyutun çevresel boyut olduğu tespit edilmiştir. İkinci sırada iç süreçler boyutu gelmektedir çünkü verilen hizmetlerin verimliliği kurum için çok önemlidir. Üçüncü sırada öğrenme ve geliştirme boyutuna önem verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Müşteri boyutu ise uzmanlara göre bu boyutlardan sonra gelmektedir çünkü önceki diğer boyutlara önem verilmeden, performans artırımı sağlanmadan müşteri boyutunun performans sonucundan bahsetmek mümkün değildir. Finansal boyuta ise önem düzeyi son sıradadır çünkü kamu kurumu için önceliğin kaliteli hizmet vermek olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Genel olarak sonuçları ele aldığımızda, 2016 yılı verileriyle yapılan bu çalışmada kurum performansının %93,46 oranla başarılı olduğunu söylemek mümkündür. Bu performans sonucunun arttırılması için eksik veya zayıf kalan yönlerin ivedilikle tamamlanmasının, ileriye dönük önlemler alınmasının ve gelecek yıllar için de farklı boyutlar ile kilit performans göstergeleri eklenerek çalışmanın kapsamının genişletilmesinin kurumun durum analizinin yapılmasında faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Performance measurement is an increasingly important concept, helping organizations to make current situation assessments and improve their efficiency. This concept has become increasingly popular in the public sector. In this study, firstly, research was done about what performance evaluation methods are and it is seen that there are institutional performance measurement methods which are a separate category for institutions. Institutional performance measurement methods are divided into two, which are traditional and modern methods. Among the contemporary performance measurement methods, the Balanced Scorecard (BSC) method is one of the outstanding methods and has been selected for institutional performance measurement to be performed within the scope of the study. The relevant method is integrated with the Analytical Hierarchy Process method and digitized. When the results were examined, it was determined that the size of the frontal plane was determined by the experts in the framework of the five-dimensional BSC method. The second dimension is internal processes, the third is learning and development dimension, the fourth is customer dimension, and the financial dimension is the last. When we discuss the results in general, it is possible to say that the performance of the institution in this study conducted with the year 2016 was successful with a rate of 93.46%. It is envisaged that the improvement of this performance result will be useful for the immediate completion of weaknesses, foreseeing future prospects and for expanding the scope of work by adding key performance indicators with different dimensions for years to come.