Deneysel vazospazmda alfatokoferol ve askorbik asitin damar duvarına etkileri
The Effect of alphatocopherol and ascorbic acid on vasospastic vascular wall in rats
  1. Tez No: 49641
  2. Yazar: M. SERDAR KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ERDEM AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Antioksidan materyaller serebral vasospazm tedavisinde önemli bir role sahiptirler. Subaraknoid kanama ile ilgili eksperimental çalışmalar vazospazm patogenezinde öncelikle serbest radikaller ve daha sonra da lipit peroksidasyonun rolünü ortaya koymuşlardır. Bu çalışmanın amacı; eksperimental olarak subaraknoid kanama oluşturulan ratlarda, vitamin C ve E'nin vasospazm üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Subaraknoid kanama oluşturulan ratlarm baziller arterleri üzerine, serbest radikaller ve lipit peroksidasyonunun etkisini azaltmak amacıyla vitamin C ve E'yi intrasisternal olarak kullandık. Vazospazmı ışık mikroskobunda klasik histokimyasal boyama teknikleriyle değerlendirdik. Tedavi ve kontrol grupları arasında damar duvar kalınlığı, endotel kalınlığı ve damar çapı değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulundu. Subaraknoid kanama oluşturulmuş ratlarm baziller arter duvarında bir çok proliferatif veya dejeneratif değişiklikler ve luminal daralma ışık mikroskobuyla morfolojik olarak gösterilmiştir. Bu sonuçlar vazospazmm; düz kas kontraksiyonu, dejeneratif veya prolifertif vaskülopati ile geliştiğini düşündürmektedir. Bu 3 patolojik gelişme vitamin C ve E'nin etkileriyle geri döndürülebilir. Bu çalışmanın sonunda farelerde subaraknoid kanama sonrası gelişen vazospazmda, vitamin C ve E'nin intrasisternal kullanımının etkili olduğu kanaatine varıldı. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of alphatocopherol and ascorbic acid on vasospastic vascular wall in rats. Antioxidant materials have an important role in therapy of cerebral vasospasm. Experimental studies concerning subarachnoid hemorrhage suggest the primary role of free radicals and subsequently lipid peroxidation in the pathogenesis of vasospasm. The purpose of this study was to invastigate the effects of vitamin C and E on vasospasm in Spraque - Dawley rats basilary artery with experimental induced subarachonid hemorrhage.Vitamin C and E were used intra cisternally to inhibit the effects of free radicals and lipid peroxidation on basillary arteries in rats with subarachnoid hemorrhage. Vasospasm was evaluated by conventional histochemical stain techniques with light microscophy. There were significant differences statistically on diamaters, wall thickness, endothelial thicknes of basillar arteries between the therapy and control groups. Morphological examination of basilar artery by light microschopy showed luminal narrowing and few degenerative or proliferative changes of vessel wall in animal with subarachnoid hemorrhage. These results suggested that cerebral vasospasm is caused by smooth muscle contraction and degenerative and proliferative vasculopaty. These 3 processes may be reversible by the effects of vitamin C and E on rat basillar arteries. As a result, we thought that intra cisternal administration of vitamin C and E is effectual in vasospasm with subaracnoid hemorrhage in rats. 40