Kentiçi toplu ulaşımda metrobüs sistemi ve İstanbul için yeni güzergah alternatifi: Kozyatağı-Seyrantepe metrobüs önerisi
Bus rapid transit systems in urban transport and a new route alternative for Istanbul: Kozyatagi-Seyrantepe metrobus recommendation
  1. Tez No: 496417
  2. Yazar: SUHEYBİ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ATAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinden iki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul'un en önemli ulaşım aksında hizmet veren Beylikdüzü-Söğütlüçeşme Metrobüs sistemine, yine önemli bir ulaşım aksı olan Kozyatağı-Seyrantepe güzergahında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden ikinci bir metrobüs sistemi oluşturulması analiz edilmiştir. Giriş bölümünün ardından ikinici bölümde kentiçi toplu ulaşım sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde metrobüs sistemi tanıtılmaya çalışılmışken; dördüncü bölümde ise Beylikdüzü-Söğütlüçeşme Metrobüs sistemi anlatılmıştır. Beşinci bölümde Kozyatağı-Seyrantepe güzergahında oluşturulacak olan yeni bir metrobüs sisteminin potansiyel yolculuk talep tahminleri ve güzergah analizi yapılmştır. Ayrıca oluşturulması teklif edilen yeni metrobüs sisteminin sosyal, çevresel ve ekonomik kazanımları hesaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the idea of installing a second Metrobus system over the Fatih Sultan Mehmet Bridge and on the important Kozyatağı-Seyrantepe axis has been analyzed. An initial passenger capacity forecast of the line is also shared. For the analysis, the population and the number of houses in the corridor, the journeys on the existing bus lines, the possibilities of the transition of the private car users to the system to be installed and the number of journeys that can come from Beylikdüzü-Söğütlüçeşme Metrobus line are taken into consideration. Possible station locations on the route are also defined. Finally, the time savings that the system can present to the passengers are calculated, and the economic and environmental contributions of the system are analyzed.