Modelling and performance analysis of photovoltaic systems in Kirkuk, Iraq
Kerkük, Irak için foto-voltaik sistemlerin modellenmesi ve performans analizi
- Tez No: 496416
 - Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. RAMAZAN ÇAĞLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
En önemli enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisinin ışınım miktarı, dünyanın güneşe göre konuma ve dolayısıyla güneş ışınımının yüzeye geliş açısına bağlı olarak değişmektedir. Bu miktar dünyanın çeşitli noktaları için farklı değerler almakta, ekvator yakınlarında en fazla miktarına ulaşmaktadır. Irak, petrol gibi sahip olduğu zengin fosil enerjisi kaynakları yanı sıra coğrafi konumu nedeniyle güneş ışınımı ve dolayısıyla enerjisi açısından da dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Fotovoltaik dönüşüm temelli güneş enerjisi sisteminde enerji dolaysız olarak elektrik enerjisine dönüşmektedir. Güneş enerjisi, diğer enerji kaynakları gibi belirli bir kaynağın varlığının söz konusu olduğu konuma bağlı olmadığından, konumdan bağımsız gibi ele alınabileceğinden, elektrik enerjisine erişimde sağlayacağı kolaylık diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre bir üstünlük olarak değerlendirilebilmekte ve bu da onun daha yaygın olarak kullanılmasını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Currently the basic energy demand around the world is satisfied by the fossil fuels, and almost all power plant around the world are relying this source of energy for producing electrical power. The frustrating point of the issue however is the limited amount of this energy source, making the search for finding new energy supply an urgent requirement. A solution to this problem is the use of solar photovoltaic system which has the advantage of providing clean and environmental friendly energy. Recently there has been a rising trend universally toward further research and practical application of solar systems. The main aim of the present dissertation was designing of a solar photovoltaic stand- alone and grid-connected system, customized for potential execution in Kirkuk (Iraq). Consistent with the study objective, the PV market study and component selection methodology together with site analysis to find the most appropriate location of deployment and PVsyst based simulation of solar system for achieving optimized configuration as well as levelized Cost of Energy (LCOE) calculations were conducted