Integration of microfluidic chip with a microcontrol system for stabilization of the temperature for diagnosis of tuberculosis by loop mediated isothermal amplification
LAMP yöntemiyle tüberküloz teşhisinde kullanılmak üzere üretilen mikroakışkan çipin sıcaklık kontrolü için mikrokontrol devresiyle entegrasyonu
  1. Tez No: 496482
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TRABZON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Projenin amacı, hastadan alınan balgamdan izole edilen DNA'nın sıcaklık kontrolü entegre bir mikrokontrol devresiyle sağlanan mikroakışkan çipte sabit sıcaklıkta LAMP reaksiyonuyla çoğaltılması ve başarılı olunması halinde hazırlanan mikroakışkan çipin ticarileştirilmesidir. Belirtilen proje beş ana aşamadan oluşmaktadır: Isıtıcı ve sıcaklık sensöründen oluşan bir ısıtma elemanı ile reaksiyonun gerçekleşeceği reaksiyon haznesini içeren bir mikroakışkan çip tasarımı, üretimi ve karakterizasyonu, sıcaklık kontrolünü sağlamak için mikroakışkan çipe entegre edilecek bir mikrokontrol devresini tasarlanması, karakterizasyonu ve entegrasyonu, reaksiyon haznesine yüklenecek biyolojik madde karışımının hazırlanması ve optimizasyonu, üretilen prototipe hazırlanan biyolojik karışımın yüklenmesi ve alınan sonuçlara göre prototipin optimizasyonu ve prototipin raf ömrünün belirlenmesi. Bu tezde, hem mikroakışkan çipin hem de mikrokontrol devresinin tasarım, modelleme, üretim ve karakterizasyon aşamaları incelenmiş, hem de karakterizasyon işlemlerinden alınan sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Master thesis was supported by TUBITAK with project code of 115R002. Aim of this project is to reproduce isolated DNA from patient's phelgm by LAMP method with stabilized temperature by microcontroller on microfluidic chip and in case od success, this prepared microchip is aimed to be commercilized. This project has 5 main progresses: design, production and characterization of microfluidic chip with heating element and reaction chamber where reaction is occured, circuit of microcontroller design to control temperature, characterization and integration, preparation of biological mixture to fill reaction reservoir and optimization, filling prepared biological solution to the reaction reservoir in prototype and optimization of prototype according to data obtained and determination of shelf life of the prototype. In this thesis not only for microfluidic chip but also for microcontroller: production, design, modelling and characterization were done also analysis of the data obtained was interpreted.