Yerleşmek ve Yersizleşmek: Şişli'de azınlıklar
Place and Space: Minorities in Sisli
- Tez No: 496491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMİRA AYŞE GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Architecture, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışma, mekanın“yer”e dönüşümüne ve bu bağlamda en önemli etken olan kimlik kavramına odaklanmaktadır. Öncelikli olarak mekan kavramına, mekan kavramının nasıl yer haline geldiğine ve yer tanımını meydana getiren;yer aidiyeti, kendileme, kişiselleştirme, içeridelik ve dışarıdalık, yerin ruhu gibi kavramlar ve bu tanımların kaybının sonucu olan“yersiz”leşmek anlatılmıştır. Yer kavramının tanımını yapan bireysel, toplumsal kimlikler ve buna bağlı deneyimler olduğundan çalışmanın sonraki bölümünde kimlik kavramı üzerinde durulmuştur. Kimlik; sosyal, kültürel ve etnik alt özelinde açıklanmıştır. Çalışma, Şişli ilçesi içerisinde etnik kimliğin mimari yansımasının tarihsel süreçteki izleğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Rum, Ermeni ve Yahudi azınlık gruplarının kimlik özelliklerinin mahalle ve konut bağlamında etkisini, karşılıklı etkileşimini ve süreç içerisindeki durumunu, sonrasında ise azınlık toplumlarına ait kimliğin kaybolması ile mekansal yansımasının kaybını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of identity that is the most important factor that converts a space into a“place”in the scope of ethnic minorities in Sisli district. Primarily, the concept of space, how this notion becomes a place and its components as belonging, appropriation, personalization, insideness and outsideness and spirit of place that make a space a place and placelessness due to the loss of these components are explained. In the sequel, identity is explained by social, cultural and ethnic bottom booms. Minority identity and the reflections of them converting their identity into a place is very valuable for urban memory and identity. In the city Of Istanbul, along with the decreasing numbers of the minorities, their identities have become inseparable from the dominant culture of where they resident. Dominant society and ethnic minorities that are living together in this geography are both affected by cultural transition, which is deletion of some traditions and earnings of new values on common denominator. This study aims to introduce the historical process of the architectural reflections of the ethnical identity in Şişli. Identity features of Greek, Armenian and Jewish minority groups' effects on neighborhood and housing environments, their interaction and position during the duration and later on, lost of the architectural minority reflections by the lost of the minority identity. This study emphasizes the importance of the minority effects on the city of Istanbul becoming a“place”.