Konut piyasasında fiyatlandırma ve konut balonu: TR22 (Balıkesir-Çanakkale) bölgesinde bir araştırma
Pricing and the housing balloon in the housing market: A research in TR22 (Balikesir-Canakkale) region
- Tez No: 839859
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Barınmak ve yerleşmek geçmişten bugünümüze kadar insanların temel ihtiyacı olarak varsayılmaktadır. Bu ihtiyaç ise konut ile karşılanmaktadır. Konut birçok fonksiyona sahip olan bir maldır. Konutun her gecen gün değerinin artmasıyla birlikte Bireyler ve Hane halkları için hem yatırım hem de barınma ihtiyacını karşılayan bir tüketim mali olarak kabul edilmektedir. Ayrıca konut, sahibi tarafından bir süre zarfında ve belli bir bedel karşılığında bir başkasına kullanıma vermesi durumunda, kira getirisi sağlayan bir mal haline gelmektedir. Çalışmada ülkemize özgü faktörler göz önünde bulundurularak konut fiyatlarının oluşumu ve değişimi araştırılmıştır. Ülke genelinde konut fiyatlarındaki artış akıllara konut balonu var mı sorusunu yerleştirmiştir. Balıkesir ve Çanakkale illeri için yapılan bu konut balonu incelemesi sonucunda genel olarak konut balonundan söz etmenin çok zorlama bir yorum olacağı görülmektedir. Fakat bazı dönemlerde fiyatların bir hayli yükseldiği ve hatta konut balonu kritik değerine çok yaklaştığı saptanmıştır. Ancak konut arz ve talep uyumluğu dikkate alınması, devletin sağlıklı denetimi ve düzenlemesi, fiyat endekslerinin etkin kullanılması ve doğru oluşturulması, piyasadaki spekülatif hareketlerin engellenmesi sonucunda konut balonlarının engellenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Shelter and settlement are assumed as the basic needs of people from past to present. This need is provided by housing. Housing is a property with many functions. With the increase in the value of the house day by day, it is accepted as a consumption good that provides both investment and housing needs for individuals and households. In addition, the house becomes a property that provides rental income if its owner gives it to someone else for a certain amount of time and for a certain price. In this study, the formation and change of housing prices were investigated by taking into account the factors specific to our country. The increase in housing prices across the country has placed the question of whether there is a housing bubble. As a result of this housing bubble analysis for Balikesir and Canakkale provinces, it is seen that it would be a very difficult interpretation to talk about the housing bubble in general. However, in some periods, it has been determined that the prices have increased considerably and even the housing bubble has come very close to its critical value. However, it is thought that housing bubbles can be prevented as a result of taking into account the compatibility of housing supply and demand, control and regulation of the state, effective use and correct creation of price indices, and preventing speculative movements in the market.