Mimarlıkta mobilite olgusu üzerinden insan, yer ve yapı ilişkisine bir bakış
A glance at the relation of human, place and building out of the phenomenon of mobility in architecture
  1. Tez No: 172106
  2. Yazar: LEVENT FIRAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET MİMARLIKTA MOBİLITE OLGUSU ÜZERİNDEN İNSAN, YER VE YAPI İLİŞKİSİNE BİR BAKIŞ Bu tez 'mobil mimarlık' üzerine bir araştırma olarak başladı. Fakat mimarlık için her zaman çekici bir konu olan mobilite yani hareketlilik, mimarlık ürününü farklı derecelerde ilgilendirebilir olduğundan ve bu alana girildiğinde mimarlığın sınırlan silikleştiğinden onu ayrıştırmak veya sınıflandırmaya çalışmak çok da anlamlı gözükmemiştir. Aslında mobil mimarlık diye bir alanın varlığın iddia etmeyi olanaklı kılan -ve onu böyle ilgi çekici hale getiren- mimarlık ürününün ağır, durağan ve kalıcı olan baskın imgesidir. Buradan yola çıkarak bu çalışma mimarlıkta mobilite kavramını bir çerçeve olarak alır ve onunla insan yerleşmesine ve yapılı çevreye bakmayı dener. 'Yer'i bir toprak parçası olmanın ötesinde bağlam anlamıyla ortaya koyarak yapıyla yer arasındaki bir takım 'sıradan' ilişkileri deşifre etmeye çalışır. Uygarlık tarihinin önemli eşiklerinden biri sayılan Neolitik devrim insanların avcı toplayıcı ve göçebe yaşam biçiminden tarıma dayalı bir geçimlilik temeline ve yerleşik bir düzene geçişiyle karakterize edilir. Uygarlık tarihi için bir diğer önemli eşik ise endüstrileşmedir. Bütün bu süreçleri birer yabancılaşma olarak alan romantik bir düşünce tarzının varlığından söz edilebilir. Endüstrileşme, kapitalizm ve modern mimarlıkla birlikte insanın yerle ve çevresiyle ilişkisinin zayıfladığı tespiti üzerine geliştirilen 'yersizleşme' söylemi bu düşünce tarzının mimarlık alanına bir yansımasıdır: Mekanla girilen ilişki anlamdan boşaltılmış; yapılar soyut bir 'hiçbiryerde' inşa edilmeye başlanmış; bu çevrelerde yaşayan insanlar da yersiz yurtsuz göçebelere hatta şizofrenlere dönüşmüşlerdir. Bu çalışma, mobil mimarlığı bu süreçlerle ilişkilendirmeyi dener. Onu 'yerleşik' değerlerin dışında, daha sorgulanmış bir yasam için bir mimarlık önerisi olarak ortaya koyar.Göçebeliğin olumlu vurgusu ve belki de mobil mimari düzeneklerin 'olay' üzerine kurulu varlıkları insanlar için daha özgür bir yaşantının, daha insancıl ilişkilerin kurulmasına yardımcı olabilir. Ama son kertede çözünü mimarlıkta aramak gene de safdillik olur. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY A GLANCE AT THE RELATION OF HUMAN, PLACE AND BUILDING OUT OF THE PHENOMENON OF MOBILITY IN ARCHITECTURE This thesis has risen as a research of“Mobile Architecture”. But because that -mobility which has always been an attractive topic for architecture- concerns architecture in many aspects and makes the boundaries indistinct; it is a bit meaningless trying to distinguish mobile architecture and making classifications on it. Actually which makes feasible to affirm the presence of Mobile Architecture -and makes it attractive- is nothing but the dominant image of architecture which is massive, stagnant and permanent. Therefore this study is an attempt to take a glance to settlement of human and designed environment via the frame of“mobility”concept in architecture. It takes“place”as context rather than“a part of soil/ground”and transcribes the very 'ordinary' connections between the place and the man made construction. Neolitic Revolution - which is considered as one of the vital thresholds within the history of civilization- has been characterized as a passageway from hunting and nomadic era to an agricultural, settled and established world for human-being. Another turning point in the history of civilization is“industrialization”. It could be talked about the existence of a romantic thinking that considers all these phases as an“alienation”. The discourse of“Loss of place”which is based on the idea that, industrialization, capitalism and modern architecture weakened the bonds of humans with place and environment, is a reflection of this way of thinking in architecture: The space has lost its meanings ; the buildings has been constructed on abstract 'nowhere' s; people who are doomed to live in such nowheres turn out to be nomads with the symptoms of schizophrenia. This study aims to relate mobile architecture to the vision and concepts depicted till now. It puts forward the 'mobile architecture' as a suggestion in a more interrogated way of life out of the common settled values. The positive accent of Nomadic life and the contrivances of mobile architecture based on“happening”may help to open a gateway for a more independent and humanistic lives for people. But for to lead such lives to put all the reasonability on architecture could be only a credulity. vn