Mobil ürün tasarımında, ürün mekanik ve termal özellikleri incelenerek içyapı taşıyıcı parça için malzeme optimizasyonu ve karakterizasyonu
Material optimization and characterization for internal structure by analysing mechanical and thermal properties in mobile device design
- Tez No: 496516
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tüketici elektroniği sektörü dünyada en hızlı gelişen ve değişen sektördür. Bu değişim sadece yazılım ve donanım ile sınırlı kalmamakta ürünlerin mekanik yapıları ve tasarımları da bununla birlikte gelişmektedir. Mekanik olarak öne çıkan konular üretim ve yeni malzeme teknolojileridir. Mobil cihazların market yönelimleri gereği her geçen gün daha ince, daha hafif, daha hızlı, görüntü kalitesi daha iyi olması istenmektedir. Daha iyi görüntü kalitesi ve daha hızlı olması direk olarak ısı üretimini arttırırken, daha ince ve hafif olması da ürünün sağlamlığını ciddi riske sokmaktadır. Bu iki konunun değerlendirilmesinde tasarım göz ardı edilemez bir değişken olmak ile birlikte göreceli olarak malzeme seçimi de büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, akıllı telefon üretiminde içyapı malzemesi olarak en çok kullanılan alüminyum(ADC12) ve magnezyum(AZ91D) alaşımlarının mekanik ve termal analizlerini yaparak, malzemeler arasında optimizasyon yapmayı hedeflemektedir. Yapılan optimizasyon yerli tasarım ve üretime yol göstermiş olup, sonraki tasarımlarda çalışmanın sonuçlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The industry of consumer electronics is the fastest growing and changing industry in the world. This change is not only limited to software and hardware, but also mechanical stuctures and design of products are improved as a result of this change. Manufacturing and new raw material technologies are prominent subjects in mechanical terms. As necessitated by market trends, the demand for thinner, much lighter, much faster mobile devices with better visual quality is increasing every day. While better visual quality and improved fastness inrease heat production directly, thinner and lighter qualities put product robutsness in risk. Although design is a variable which can not be underestimated in consideration of these two subjects, material selection is also of great importance. The purpose of this study is material optimization by thermal and mechanical analysis of aluminum (ADC12) and magnesium(AZ91D) alloys which are most commonly used as internal structure part in smartphone manufacturing. This optimization leads to a local design and manufacturing and result of study is used for next designs.