Alüminyum alaşımlı otomobil jantının dinamik testinin modellenmesi ve doğrulama yaklaşımı
Investigation and modelling of dynamic test of aluminum alloy car wheel and verification approach
  1. Tez No: 496517
  2. Yazar: UFUK ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otomobil jantları seri üretime geçmeden önce bir dizi performans testine tabi tutulmaktadır. Bu testler standartlarca belirlenmiş ve araç üreticileri tarafından da onaylanmıştır. Jant üreticileri en kısa zamanda uygun görsel ürünü tasarlama ve bu görsel tasarımın da belirlenen testlerden başarılı bir şekilde sonuca ulaşmasını sağlayacak mekanik tasarımı yapmak durumundadır. Bu çalışma boyunca, alüminyum alaşımlı otomobil jantının üretim teknolojileri de araştırılarak çalışmaya alt yapı sağlayacak temel bilgilere çalışma boyunca yer verilmiştir. Ayrıca standartlar tarafından belirlenen ve otomobil jantlarına uygulanan performans testleri hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra performans testlerinin sonlu elemanlar analizi ile bilgisayar ortamında doğrulanmasına yönelik geçmişte yapılan çalışmalar incelenmiştir. Bu tezin amacı, jantlarda ürün doğrulama için yapılan performans testlerinden birisi olan dinamik viraj testini bilgisayar analizi ortamında doğrusal statik yaklaşım ile gerçekleştirmektir. Ayrıca, fiziksel testlerle analiz sonuçlarının doğrulaması yapılarak, analizlerde kullanılmak üzere sınır değerlerinin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın esas amacı, ürün gerçekleştirmenin ilk basamağı olan tasarım sürecinde mekanik olarak doğrulanmış ürün tasarımını asgari sürede tamamlamak ve tek seferde doğru ürün tasarımına ulaşmaktır. Çalışmanın sonucunda dinamik viraj testine doğrusal statik bir yaklaşım getirilmiş ve belirtilen üretim koşullar altında, ileriki projeler için yapılacak analizlerde kullanılmak üzere sınır değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Automobile rims are subject to a series of performance tests before they go through series production. These tests have been standardized and approved by vehicle manufacturers. Wheel manufacturers must design the appropriate visual product in the shortest time possible and prepare the mechanical design to ensure that this visual design achieves the result successfully from the specified tests. Through this thesis, the production technology of the aluminum alloy wheels have also been investigated and the basic information to provide the infrastructure to work has been given. In addition, detailed information is given about the performance tests that are determined by standards and applied to car wheels. Furthermore, the past studies on the verification of the performance tests and the verification in the computer environment have been examined. The aim of this thesis is, to carry out the dynamic bending test which is one of the performance tests performed for the product validation on the wheels with the linear static approach in computer analysis environment. In addition, it is aimed to obtain boundary values to be used in analyzes by validating the analysis results with physical tests The main aim of the work is to complete the design of the mechanically verified product during the design phase and to design the right product in one step at a time. As a result of the study, a linear static approach to the dynamic bending test was introduced and limit values were obtained to be used in analyzes to be made for future projects under the specified production conditions.