Atık ısı kazanlarında akışla hızlandırılmış korozyon için uygulama esaslı kritik kalınlık kestirimi
Reducing and estimating the critical thickness of pipes effected by flow accelerated corrossion in heat recovery steam generators
  1. Tez No: 496520
  2. Yazar: AKIN AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; Termik Santral Atık Isı Kazanlarında Akışla hızlandırılmış Korozyonun azaltılması ve analizinin yapılmasıdır. Çalışmalar aynı işletmenin, ERZIN9FB modelinde yeni kurulan Dogalgaz Çevrim Santrali ile 1997 yıllarında kurulmuş Dogalgaz Çevrim Santrali bünyesinde 2011- 2015 yılları arasında meydana gelen Korozyon vakalarının incelenmesi, burada tutulan Mekanik Planlı Bakım, Arıza kaydı, Duruş Raporları, Kaza Raporları tarafından yapılan çalışma raporlarına dayandırılmıştır. Yeni kurulan Çevrim Santralinde ve eski Doğalgaz Çevrim Santrali bünyesinde Atık Isı kazanlarında, daha çok Ekonomizer düşük basınç (LP) boru ve bağlantı elemanlarında yapılmıştır. Santral bünyesinde tutulan belge ve kayıtlar (Mekanik Planlı Bakım, Arıza kaydı, Duruş Raporları, Kaza Raporları ve Fyfield Consulting Ltd. tarafından yapılan çalışma raporları) incelenmiş, bu vakalardan toplanan parçalanmış korozyona ugranmış hasarlı parçalar analiz edilmiştir. Bu tesisden elde edilen veriler benzer materyal ve proses şartlarına sahip olan Şirketin diğer tesislerinde rahatlıkla riski azaltıcı bir etmen ve Mekanik Duruş ve Randıman kaybı gibi sebepleri azaltıcı bir tedbir olarak faydalı olmuştur. Wang / Duan 'ın Korozyon Teorisine göre hesaplanan kritik yırtılma incenlendi ve bu tip tesisler için yeni yırtılma oranları bulundu. Duruş ve Kazalara yol açmaması için yeni öneriler geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to Reduce and estimate the critcalthickness of pipes effected by flow accelerated corrosion in heat Recevery Steam Generators. All thesis research studies have been performed in Company's newly established Combined Cycle Power Plant and older Combined Cycle Power Plant at 2011 - 2015. Our thesis research was based on the reports, analysis, Flyfield Research repots of Cerkezkoy Plant, mechanical repair reports. New Plant and Old Plant Heat Recovery Steam Generator Economizer Low Presusure Unit feeders have been used to estimate the critical thickness value. Researches Wang and Duan had made an estimation for critical thickness estimation of the same pipe that was used in our Plant. We have compared our findings as compared with Wang and Duan and we have created a new Model as ERZIN 9FB which is totally different than the estimated values of Wang and Duan. Our estimation of critical thickness of pipes will bring us more efficient use of the Plant and less outage and less risk of the present running Plant.