Sinyal işleme yöntemleri tabanlı keman ses analizi için bir kullanıcı arayüz gerçekleştirilmesi
A user interface implementation of signal processing methods based violin sound analysis
  1. Tez No: 496542
  2. Yazar: TAMER ŞEVKİ ACUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, başlangıç seviyesi keman eğitiminde kullanmak amacıyla kayıtlı keman seslerini kullanarak kemandaki dört boş tel, sol majör arpej ve sol majör dizi notalarını otomatik tespit eden bir kullanıcı arayüzün gerçekleştirilmesi ile ilgili bir çalışma sunulmuştur. Öncelikle, keman ses kayıtlarının analizinin yapılabilmesi için müzik parçasının kendisini oluşturan notalara bölütlenmesi gerekmektedir. Bölütlenmenin doğru şekilde yapılabilmesi için notaların başlangıç zamanının doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Sahip olduğu zarf karakteristiği nedeniyle piyano ve gitar gibi diğer müzik çalgı seslerine göre keman sesinin nota başlangıç zamanı tespiti daha zordur. Önerilen çalışmada nota başlangıç zamanı tespiti için karmaşık spektral fark yöntemi kullanılmaktadır. Daha sonra, çıkarılan bölüte hızlı Fourier dönüşümü uygulanarak keman sesinin notası ve oktavı belirlenecek şekilde bölütün temel frekansı bulunmaktadır. Ayrıca, geliştirilen arayüz üzerinde süre ve gürlük analizleri de yapılabilinmektedir. Önerilen arayüz sistemi, iPad tabanlı profesyonel kayıt sistemi kullanarak sekiz katılımcıdan elde edilmiş boş tel, sol majör arpej ve sol majör dizi ses parçalarına uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar önerilen arayüz sistemin başarıyla çalıştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a study related with the implementation of a user interface which automatically detects four open-string, G major arpeggio, and G major scale notes of the violin from the recorded violin sounds is presented for the purpose of using in the beginner level violin education. First, in order to be able to analyze the violin sound recordings, it is necessary for the music piece to be segmented into the notes forming the music piece itself. In order for the segmentation to be done correctly, it is necessary to correctly determine the starting times (onsets) of the notes. Because of its envelope characteristic, the note onset detection of violin sound is more difficult than other musical instrument sounds such as piano and guitar. In the proposed study, the complex spectral difference method is used to determine the note onset. Then, by applying the fast Fourier transform to the dedected segment, the fundamental frequency of the segment is found so that the note and octave of the violin sound are determined. Moreover, duration and volume analyzes can also be performed on the developed interface. The proposed interface system was applied to the open-string, G major arpeggio, and G major scale tracks which were obtained from eight people by using the iPad-based professional recording system. The results show that the proposed interface system works successfully.