M9 ve MM106 anaçları üzerine aşılı piraziz mahalli elma çeşidinde bazı özelliklerin belirlenmesi
Determination of some characteristics of local piraziz apple cultivar grafted on M9 and MM106 rootstocks
  1. Tez No: 496545
  2. Yazar: HABİP AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Türk Patent Enstitüsü Tarafından Koruma altına alınmış Coğrafi İşareti Tescilli T.C. Resmi Gazete, Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı (29680 mükerrer),10.04.2016, 3355/1-1.M9, MM106 anaçları üzerine aşılı Piraziz elmasında2015-2016 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada fenolojik, morfolojik ve pomolojik özellikler incelenmiştir. M9 anacı üzerine aşılı ağaçlarda tam çiçeklenme 7-9 Haziran, MM106 anacı üzerine aşılı olanlarda ise 7-10 Haziran arasında olduğu gözlemlenmiştir. M9 ve MM106 anacı üzerine aşılı ağaçların ağaç boyu ve gövde çapı sırasıyla 178,24cm-17,40mm, 211,83cm-21,63mm olarak ölçülmüştür. M9 anacı üzerine aşılı Piraziz elmasında ortalama meyve ağırlığı 128.10 g, meyve eti sertliği 87.02 N, SÇKM %14.33, pH 3.32, TEA %0.89, C vitamini 13.86 mg/100g, renk değerleri ise sırasıyla (L*,kroma, hue) 64.2, 43.7 ve 81.8 olarak belirlenmiştir. MM 106 anacı üzerine aşılı Piraziz elması meyvelerinde ise meyve ağırlığı 125,92 g, meyve eti sertliği 87.71 N, SÇKM %13.33, pH 3.24, TEA %0.81, C vitamini 15.98 mg/100g, renk değerleri ise sırasıyla (L*,kroma, hue) 62.1, 43.9 ve 82.1 olarak belirlenmiştir. Piraziz elmasının meyve ağırlığı ve SÇKM içeriği bakımından M9 anacının, meyve eti sertliği, C vitamini ve ağaç özellikleri bakımından MM106 anacının daha yüksek değerler verdiği ifade edilebilir
Özet (Çeviri)
This study was carried out by the Turkish Patent Institute under the Protection of Geographical Indication Registered T.C. Official Gazette, Turkish Patent Institute Presidency (29680 reiterations), 10.04.2016.3355 / 1-1. on the Piraziz apple which is crafted on M9 and MM106 rootstockduring the 2015-2016 years. The phenological, morphological and pomological properties of the apples were investigated. It was observed that full bloom in the grafted trees on the M9 rootstock was between 7-9 June, while full bloomin grafted trees on MM106 rootstock was between 7-10 June. Tree length and tree diameter of grafted trees on M9 and MM106 rootstock were respectively measured as 178,24cm-17,40mm and 211,83cm-21,63mm. According to conclusions of this research;128.10 g fruit weight, 87.02 N pound fruit flesh firmness, 14.33 % soluble solids content (SSC), % 0.89 titratable acidity, 3.32 pH, 13.86 mg/100gVitamin C, 64.2, 43.7 and 81.8 colour value(L*,kroma, hue) of apple tree grafted on M9 rootstock were found.128.1 g fruit weight, 87.71 N pound fruit flesh firmness, 13.33 % soluble solids content (SSC), % 0.81 titratable acidity, 3.24 pH, 15.98 mg/100gVitamin C, 62.1, 43.9 and 82.1colour value(L*,kroma, hue) of apple tree grafted on MM 106 rootstock were found. As a conclusion, It can be stated that the fruit weight and the content of SÇKM of Piraziz apple give higher values at M9 rootstock, while fruit meat hardness, vitamin C and tree characteristics give higher values at MM106.