Tuz stresinin farklı anaçlar üzerine aşılı golden delicious elma çeşidine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of salt stress on golden delicious apple variety grafted on different rootstocks
- Tez No: 485080
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma 2014-2015 yıllarında Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi serasında yürütülmüştür. Çalışmada tuz stresi altındaki M9, MM106 ve MM111 anaçları ve bu anaçlara aşılı Golden Delicious elma çeşitlerinin bazı morfolojik ve fizyolojik özellikleri incelenmiştir. Denemede bitkiler iki farklı tuz uygulamasına tabi tutulmuştur. Bir grup bitki doğrudan tuzlu yetiştirme ortamına dikilerken diğer grup bitki tuzlu çözelti ile sulanarak tuz uygulaması yapılmıştır. Deneme de tuz stresi uygulaması başlamasından 1 ay ve yaklaşık 4 ay sonrasında bitkiler membran geçirgenliği, SPAD, yaprak oransal su içeriği ve yaprak sıcaklığı belirlenmiş olup 4. ay sonunda bitkilerin kök ve sürgün ağırlık ve uzunluklarına da bakılmıştır. Araştırma sonucunda çeşitlerde kök yaş ağırlığı 6.31- 147.64 g, sürgün kuru ağırlığı 22.66- 134.45 g, stoma iletkenliği 56.20- 521.56 mmol m-2 s-1, yaprak sıcaklığı 12.06- 36.45 0C, membran geçirgenliği %14.15- 59.47, yaprak oransal su içeriği (LRWC) %6.88- 95.94, göreceli klorofil miktarı (SPAD) 32.65- 54.68 arasında bulunmuştur. Çalışma sonucunda, doğrudan tuzlu ortama dikilen bitkilerin uyum yeteneğinin oldukça düşük olduğu ve tuzlu çözelti ile sulamanın bitkinin tuz stresine alışmasına katkıda bulunduğu anaçlar arasında tuz stresi şartlarına karşı yapılan değerlendirme sonuçlarına göre MM106 anacı ve MM106 anacı üzerine aşılı Golden Delicious çeşidinin M9 ve MM111 anaçları ve üzerlerine aşılı Golden Delicious elma çeşidine göre tuz stresine daha dayanıklı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Selçuk University Faculty of Agriculture in Konya in 2014-2015. In the study, some morphological and physiological characteristics of M9, MM106 and MM111 rootstocks under salt stress and Golden Delicious apple varieties overcame these rootstocks were investigated. In the experiment, membrane permeability, SPAD, leaf proportional water content and leaf temperature were determined at 1 month and 4 months after starting salt stress application and root and shoot weights and lengths of plants were also examined at the end of 4th month. As a result of the research, root age weight was 6.31 - 147.64 g, dry weight was 22.66 - 134.45 g, stoma conductivity was 56.20 - 521.56mmol m -2 s -1, leaf temperature was 12.06 - 36.45 0C, membrane permeability was 14.15 - 59.47%, leaf proportio-nal water content LRWC) 6.88-95.94%, relative chlorophyll amount (SPAD) 32.65- 54.68. As a result of the study, it was concluded that the adaptability of plants with the direct saline application was very low and that the saltiness of the salt solution and the rooting of the plant to the salt stress were related to salt stress conditions. According to the results of evaluation against salt stress conditions, MM106 rootstock and Golden Delicious on MM106 are exceedingly resistant to salt stress than the M9 or MM111 and Golden Delicious on M9 or MM111.