Kayseri ilinde 1990 yılında rutin kayıtlara göre gebe ve sıfır yaş grubu bağışıklama hizmetlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 49655
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN CEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışma Kayseri ili'nde, 1990 yılı içinde rutin kayıtlara göre gebe ve sıfır yaş grubu bebeklerin bağışıklama hizmetlerinin durumunu belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bunun için; retrospektif bir yöntemle Sağlık Müdürlüğü rutin kayıtları incelenerek il düzeyinde ulaşılan bağışıklama hizmetleri ortaya çıkarılmıştır. Sağlık Müdürlüğü kayıtlarindaki il nüfusu ve Kaba Doğum Hızı esas alınarak 1990 yıh içinde BDt l için %99.6, BDT 2 için, %94.0, BDT 3 için %92.0, Polio l için %99.6, Polio 2 için %94.0, Polio 3 için %92.0, Kızamık için %85.7, BCG için %69.2, Gebe Tetanoz l için %40.0, Gebe Tetanoz 2 için %25.0 düzeyinde aşılama oranlarına ulaşıldığı tesbit edilmiştir. Aşılama hizmetlerinde aktif görev alan hekim, sağlık memuru, hemşire, ebe ve şoförden meydana gelen personel grubu ve taşıt durumu incelenmiş, il genelinde sağlık memuru ve ebe açığı bulunduğu, hemşire dağılımının düzensiz olduğu ve taşıt eksikliği olduğu, bu etkenlerin aşılama hizmetlerini, gebe tesbit ve takip hizmetlerini olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to evalvate the immunization services of pregnants and children in Kayseri in 1990. Directory of Health Registrations routine records vvere examined by using retrospective method in order to evalvate immunization services that attained in the city. Taking account of the population of the city and the crude birth rate, the vaccination rates was like'that: DPT 1: 99.6%, DPT: 2: 94.0 %, DPT 3: 92.0%, ÖP 1: 99.6%, ÖP 2: 94.0%, ÖP 3: 92.0%, Measles: 85.7%, BCG: 69.2%, Tl: 40.0%, T 2: 25.0%. Pyhsician, nurse, midvsdfe and health officer who have taken an active role in immunization services and number of vehicles were examined. it was seen that number of health officers and midwires weren't enough, the distrubotion of the nurses weren't good and there was a deficity of vehicles. it was concluted that these factors affected both the vaccination services and also the determination and folow-up services of pregnants negatively.