Narince üzüm çeşidi salamuralık asma yaprağı üretiminde bağ yaprak uyuzu [Colomerus vitis Pgst. (Acarina: Eriophyidae)]'na karşı kullanılabilecek alternatif ilaçlar
Alternative pesticides against grape erineum mites [Colomerus vitis Pgst. (Acarina: Eriophyidae)] which occur in the production of salted vine leaves derived from narince grape
- Tez No: 496562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YEŞİLAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 2014-2015 yılları arasında Tokat ilinde yürütülmüştür. Çalışmada Tokat Niksar İlçesine bağlı Gözpınar köyünde Narince (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidi ile tesis edilmiş bağ kullanılmıştır. Azadirachtin (Neemazal T/S) etkili maddesinin, Bağ Yaprak Uyuzu (BYU) Colomerus vitis Pagenstecher (Acarina: Eriophyidae)'la mücadelede bir alternatif olma ihtimali araştırılmıştır. Zararlıyla bulaşık omcalara, dekara 300cc, 500cc ve 600cc'lik üç doz %1 Azadirachtin içeren preparat uygulanmıştır. Azadirachtinin etkilerini daha iyi görmek ve en etkili uygulamayı tespit etmek için elementel toz kükürtten dekara 3kg, 5kg ve 6kg ve mikronize toz kükürtten 100lt suya 490gr (önerilen doz) şeklinde uygulanmıştır. Deneme 3 tekrarlı ve 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışma sonucunda, yedi farklı uygulamanın hepsi zararlıya karşı populasyon azaltıcı etki göstermiş ancak aralarında en etkili olan üç tanesi sırasıyla Azadirachtin 600cc, Azadirachtin 500cc, Toz kükürt 6kg olarak bulunmuştur. Azadirachtin 300cc ve Toz kükürt 5 kg dozları eşit düzeyde etki etmiş onları Mikronize kükürt ve Toz kükürt 3kg uygulamaları takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Tokat province between 2014-2015. In the study, a vineyard with Narince (Vitis venifera L) grape variety was used in Gözpınar village of Niksar District of Tokat. The probability of Azadirachtin substance as an alternative method to control Colomerus vitis Pgst. (Acarina: Eriophyidae) was investigated. Per decare, three doses of 300cc, 500cc and 600cc preparations (including 1% Azadirachtin) were applied to vinestocks with insects. To be able to see the effects of Azadirachtin more clearly and to choose the most effective application, 3kg, 5 kg and 6 kg elemental powder sulfur applications were used for per decare, and micronized sulfur 490 gr/100lt water (recommended dose) was applied. The test was set using 3 repeats and 4 repetetives. In the conclusion of research, all different seven applications showed a significant declining effect in population; however, the most influencial three ones were found respectively Azadiracthin 600cc, Azadirachtin 500cc, Powder sulfur 6kg. Azadirachtin 300cc and powder sulfur 5kg doses had been similar effects and micronized powdered sulfur and powder sulfur 3 kg followed them.