Farklı azotlu gübre form ve dozlarının salamuralık asma yapraklarında verim ve nitrat birikimine etkisi
Effects of nitrogeneous fertilizer forms and doses on nitrate accumulation and yield in brined vine leaves
  1. Tez No: 338620
  2. Yazar: İSMET ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, Narince üzüm çeşidinde (Vitis Vinifera L) amonyum nitrat, amonyum sülfat ve üre?nin artan dozlarının asma yapraklarının verim ve nitrat içeriğine etkisini belirlemektir. Azotun üç farklı dozu (5, 10, 15 Kg/da) bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak asmalara uygulanmıştır. Ayrıca, sıcak salamura uygulamasının yaprakların nitrat içeriğine etkisi de araştırılmıştır. Asma yaprakları beş dönemde hasat edilmiştir. Toplam taze yaprak verimi (kg/da), taze ve salamura yapraklarda nitrat içeriği (ppm) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main object of this study was to determine the effects of increasing levels of ammonium nitrate, ammonium sulphate and urea on the vine leaves yield and nitrate content in Narince grape cultivar (Vitis Vinifera L). Three levels of nitrogen (0-control, 5,10,15 kg N /da) were applied to vines, in a split parcels with four replications. In addition, the effect on the content of nitrate in pickled hot water application leaves were investigated. Vine leaves were collected five times during growing season. Total fresh leaf yield ( kg/da), nitrate content in fresh and stuffed vine leaves were determined.