Borabay Gölü (Taşova-Amasya-Türkiye) trofik seviyesinin belirlenmesi
Trophic status of Lake Borabay (Tasova-Amasya-Turkey)
  1. Tez No: 496577
  2. Yazar: TUĞÇE HAKVERDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amasya İlinin Taşova ilçesinin yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta bulunan Borabay Gölü, Borabay Köyü'nün batısında yer alan, doğa turizmi için önemli bir heyelan set gölüdür. Bu çalışmada ilk kez bu gölün trofik durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 2015-2016 yılları arasında mevsimsel olarak (ilkbahar, yaz, sonbahar, kış) gölde seçilen üç istasyonda yüzey ve derin kesimlerinden alınan su numunelerinden sıcaklık, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, toplam çözünmüş katı madde, pH, ORP, seki derinliği, derinlik, amonyum azotu (NH4-N), nitrat azotu (NO3-N), nitrit azotu (NO2-N), fosfat, toplam azot, toplam fosfor ve klorofil-a değerleri belirlenmiştir. Bu parametrelerdeki alansal ve mevsimsel değişimler ile klorofil-a, seki derinliği ve fosfora göre Trofik Durum İndeksi (1980) (TSI) hesaplanarak gölün trofik durumu ortaya konulmuştur. Çalışma süresince klorofil-a 0 ile 9.48 µg/l arasında, seki derinliği 1.06 ile 2.7 m arasında ve fosfor ise 0.16 ile 0.40 mg/l arasında değişim göstermiştir. Bu parametreler kullanılarak trofik durum indeksi hesaplanmış, her üç değere göre hesaplanan indeks değerlerinin ortalaması alınarak ortalama CTSI belirlenmiştir. Borabay Gölü'nün CTSI değeri mevsimsel olarak 38-41 arasında, yıllık olarak ise 45 olarak belirlenmiştir. Bu indeks değerleri Borabay Gölü'nün mezotrofik karakterde olduğunu göstermektedir. Gölün ölçülen tüm su kalite parametreleri dikkate alındığında gölün su kalitesi yönetmeliğine göre Sınıf I ile Sınıf II arasında değişim gösteren bir su kalitesine sahip olduğu söylenebilir. Şu an itibariyle mezotrofik karakterde olan turizm açısından oldukça önemli olan bu gölün, en azından bu özelliğini (mezotrofik) devam ettirebilmesi için göle tehdit oluşturan kirletici kaynakların kontrol altında tutulması önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Borabay Gölü, Trofik Seviye, Carlson Trofik İndeks, Amasya
Özet (Çeviri)
Lake Borabay, located about 15 km from Taşova, district of Amasya province and situated on the west of Borabay Village, is an important natural landslide lake for nature tourism. For the first time, in this study, it was aimed to determine the trophic status of the lake. The study was carried out to determine temperature, dissolved oxygen, electrical conductivity, total dissolved solids, pH, ORP, secchi depth, depth, ammonium nitrogen (NH4-N), nitrite nitrogen (NO2-N), nitrate nitrogen (NO3-N), phosphate, total nitrogen, total phosphorus and chlorophyll-a by means of the water samples taken from the surface and deep sections of the three stations selected seasonally between 2015-2016 years (spring, summer, autumn, winter). Trophic state of the lake was revealed with the spatial and temporal variations in these parameters and with evaluation of Trophic State Index (1980) (TSI) according to chlorophyll-a, secchi depth and phosphorus. During the length of the study, ranges of chlorophyll-a, secchi depth and total phosphorous were 0-9.48 µg/l, 1.06-2.7 m, 0.16-0.40 mg/l, respectively. Based on these parameters, trophic state index (TSI) was calculated and the average CTSI was defined with the average index value calculated by three parameters. The trophic state index of Lake Borabay calculated for each season based on three parameters ranged from 38 to 41, yearly index value was calculated as approximately 45, which indicates that Lake Borabay has a mesotrophic character. According to the water quality regulations, it may be said that the lake has classes of I and II water quality by evaluation of all the water quality parameters. It is recommended to control the pollutant sources that threaten the lake which is very important for nature tourism, so that it can, at least, maintain its current mesotrophic status. KEYWORDS: Lake Borabay, Trofik Status, Carlson Trophic Index , Amasya