Patates güvesi Phthorimaea operculella (Zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae)'ne karşı bazı entomopatojen nematodların (Steinernema feltiae-Balıkesir izolatı ve Heterorhabditis bacteriophora-Çanakkale izolatı) sera-saksı denemeleriyle etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of some entomopathogenic nematodes (Steinernema feltiae-Balıkesir isolates and Heterorhabditis bacteriophora-Çanakkale isolates) against potato moth [Phthorimaea operculella (Zeller) (Lepidoptera: Gelechiidae) by greenhouse-potting experiments
  1. Tez No: 496578
  2. Yazar: YASEMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KEPENEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma kapsamında, daha önce yapılan çalışmalar sonucu ülkemizde tespit edilen EPN türleri (Steinernema feltiae-Balıkesir izolatı ve Heterorhabditis bacteriophora-Çanakkale izolatı) sera etkinlik çalışmalarında denemelere alınmıştır. Kültüre alınmış ve üretimi yapılmış olan Phthorımaea operculella larvaları ve pupaları sera koşullarında saksılarda yetiştirimiş patates bitkilerine bulaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, patates güvesinin larva dönemine karşı etki denemelerinde 10 gün sonunda yapılan sayımlarda kontrolde 0.17 lik bir ölüm görülürken 9.33'nün canlı pupa haline geldiği belirlenmiştir. Bunun yanında S.f (Steinernema feltiae-Balıkesir izolatı) uygulamlarında larvalarda 6.33'lük bir ölüm görüldüğü (%63.3) ve canlı pupa sayısının ise 2.83 olduğu tespit edilmiştir. H.b (Heterorhabditis bacteriophora-Çanakkale izolatı)'nin ise larva sayımlarında 3.67'si ölü (%36.7) olarak belirlenmiş ve 5 bireyinde canlı pupa devresine geçtiği ortaya konulmuştur. Larvaya karşı etki deneme sonucunda ölü veya canlı ergin bireye rastlanmamıştır. Patates güvesinin pupa dönemine karşı etki denemelerinde ise kontrolde 5.83'ünün canlı kaldığı ve 3.17'sinin ergin hale geldiği tespit edilmiştir. S.f uygulamasının sonunda ortalama 3.5 pupa ölü olarak belirlenmiştir (%35). Bunun yanında 2.83 canlı pupa tespit edilirken hızlı bir şekilde pupaların ergin olduğu ve 3.67'sinin canlı ergin olduğu görülmüştür. H.b uygulamasında ise 4.83 pupa ile en yüksek ölüm belirlenmiştir (%48.3). Bunun yanında 2 canlı pupa tespit edilirken 3.17 bireyinde ergin olduğu görülmüştür. Larvaya karşı etki deneme sonucunda ölü erginlere rastlanmazken her üç uygulama içinde canlı ergin sayılarının benzer olduğu tesit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the EPN species (Steinernema feltiae-Balıkesir isolates and Heterorhabditis bacteriophora-Çanakkale isolates) detected in our country (Turkey) were obtained from the experiments in the greenhouse-pot studies. Cultured and produced PMT larvae and pupae were infected with potato plants grown in pots under greenhouse conditions. As a result of the research, it was determined that potato PTM had a death rate of 0.17 in the control tests at the end of the 10th day and 9.33 in the control experiments against the larval stage. In addition, it was determined that S.f (Steinernema feltiae-Balıkesir isolates) applications had 6.33 deaths in the larvae (63.3% mortality) and 2.83 live pupae. H.b (Heterorhabditis bacteriophora-Çanakkale isolates) was also determined to be 3.67 in the larval counts (36.7% mortality) and it was determined that 5 individuals were live pupae. In the experiment of PTM against the pupa period, it was found that 5.83 of the controls were alive and 3.17 of them became adults. At the end of S.f application, 3.5 (mean) pupae were determined as dead (35% mortality). Besides, when 2.83 live pupae were detected, it was found that the pupae were adults rapidly and 3.67 of them were live adults. In the case of H.b, the highest mortality was determined as 4.83 pupae (48.3% mortality). In addition, 2 live pupae were detected and 3.17 individuals were also found to be adults. Altough no adult mortalities were found in the larvae trials, it was determined that the live adult numbers are similar in all three applications.